• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/07/2024

Τι να κάνω για ατελή απονεύρωση 2ου γομφίου στην κάτω γνάθο;

Γεια σας. Στην κάτω γνάθο, έχω τον 2ο γομφίο δεξιά ο οποίος έχει υποβληθεί σε ΑΤΕΛΗ απονεύρωση πριν από περίπου 3 χρόνια. Η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε λόγω ανωτέρας βίας του τότε οδοντιάτρου. Ζήτησα από τον τωρινό μου οδοντίατρο μια ακτινογραφία για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται και μου είπε ότι πρέπει να προχωρήσουμε και να ολοκληρώσουμε την απονεύρωση. Το δόντι είναι ασυμπτωματικό. Τι θα μου προτείνατε ; Ευχαριστώ.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας,
    Όταν υπαρχει ατελής ενδοδοντική θεραπεία(απονευρωση), υπάρχει περίπτωση να μολυνθουν οι ριζικοί σωλήνες και να δημιουργηθούν αλλοιώσεις. Ειναί σωστο να ολοκληρωθεί η θεραπεία.
    Δεν πρεπει να περιμένουμε να αρχίσουν τα συμπτώματα, γιατι τότε μπορεί οι βλάβες να ειναι πολύ μεγαλύτερες.

    Μπαριανού Αριστέα

    Ενδοδοντολόγος

    Ρόδος

  • Καλησπέρα σας. Προχωρήστε κανονικά κ ολοκληρώσετε την ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού κ την προσθετική του αποκατάσταση είτε αυτή περιλαμβάνει σφράγισμα, είτε ανασύσταση, είτε στεφάνη, για να αποφύγετε μελλοντικά προβλήματα με αποστήματα κ άλλες καταστάσεις, με πιθανές ενοχλήσεις που μπορούν να υπάρξουν. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μια απονευρωση ΗΜΙΤΕΛΗΣ ανά πάσα στιγμή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
    Καλό είναι να προχωρήσετε στην ολοκλήρωση της απονεύρωσης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Πρέπει να ολοκληρώσετε την απονεύρωσή σας

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Γεια σας! Είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη τις συμβουλές του οδοντιάτρου σας, αλλά θα ήταν καλό να έχετε μια πλήρη κατανόηση της κατάστασης πριν πάρετε οποιαδήποτε απόφαση. Ας εξετάσουμε μερικές βασικές πληροφορίες και τις επιλογές που έχετε:

    Κατάσταση του Δοντιού

    • Ακτινογραφία: Η ακτινογραφία μπορεί να δείξει εάν υπάρχει κάποια μόλυνση ή βλάβη στις ρίζες του δοντιού ή στα γύρω οστά.
    • Συμπτώματα: Αν και το δόντι είναι ασυμπτωματικό, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μια υποβληθείσα απονεύρωση μπορεί να αφήσει το δόντι ευάλωτο σε μολύνσεις.

    Επιλογές Θεραπείας

    1. Ολοκλήρωση της Απονεύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Να ολοκληρωθεί απονεύρωση φυσικά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εχει δικιο ο γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.