• Aponeurosis
  • Submitted on 12/07/2024

Τι να κάνω για ατελή απονεύρωση 2ου γομφίου στην κάτω γνάθο;

Γεια σας. Στην κάτω γνάθο, έχω τον 2ο γομφίο δεξιά ο οποίος έχει υποβληθεί σε ΑΤΕΛΗ απονεύρωση πριν από περίπου 3 χρόνια. Η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε λόγω ανωτέρας βίας του τότε οδοντιάτρου. Ζήτησα από τον τωρινό μου οδοντίατρο μια ακτινογραφία για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται και μου είπε ότι πρέπει να προχωρήσουμε και να ολοκληρώσουμε την απονεύρωση. Το δόντι είναι ασυμπτωματικό. Τι θα μου προτείνατε ; Ευχαριστώ.

7 specialists answered

  • Καλησπερα σας,
    Όταν υπαρχει ατελής ενδοδοντική θεραπεία(απονευρωση), υπάρχει περίπτωση να μολυνθουν οι ριζικοί σωλήνες και να δημιουργηθούν αλλοιώσεις. Ειναί σωστο να ολοκληρωθεί η θεραπεία.
    Δεν πρεπει να περιμένουμε να αρχίσουν τα συμπτώματα, γιατι τότε μπορεί οι βλάβες να ειναι πολύ μεγαλύτερες.

  • Καλησπέρα σας. Προχωρήστε κανονικά κ ολοκληρώσετε την ενδοδοντικη θεραπεία του δοντιού κ την προσθετική του αποκατάσταση είτε αυτή περιλαμβάνει σφράγισμα, είτε ανασύσταση, είτε στεφάνη, για να αποφύγετε μελλοντικά προβλήματα με αποστήματα κ άλλες καταστάσεις, με πιθανές ενοχλήσεις που μπορούν να υπάρξουν. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Μια απονευρωση ΗΜΙΤΕΛΗΣ ανά πάσα στιγμή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
    Καλό είναι να προχωρήσετε στην ολοκλήρωση της απονεύρωσης

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Πρέπει να ολοκληρώσετε την απονεύρωσή σας

    Siarampi Niki

    Dentist

    Chaidari

  • Γεια σας! Είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη τις συμβουλές του οδοντιάτρου σας, αλλά θα ήταν καλό να έχετε μια πλήρη κατανόηση της κατάστασης πριν πάρετε οποιαδήποτε απόφαση. Ας εξετάσουμε μερικές βασικές πληροφορίες και τις επιλογές που έχετε:

    Κατάσταση του Δοντιού

    • Ακτινογραφία: Η ακτινογραφία μπορεί να δείξει εάν υπάρχει κάποια μόλυνση ή βλάβη στις ρίζες του δοντιού ή στα γύρω οστά.
    • Συμπτώματα: Αν και το δόντι είναι ασυμπτωματικό, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μια υποβληθείσα απονεύρωση μπορεί να αφήσει το δόντι ευάλωτο σε μολύνσεις.

    Επιλογές Θεραπείας

    1. Ολοκλήρωση της Απονεύ
    ... Read more

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Dentist

    Goudi

  • Να ολοκληρωθεί απονεύρωση φυσικά

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Εχει δικιο ο γιατρο σας.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.