• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 19/08/2024

Γεια σας, εχω διαπιστωσει πως πρεπει να απονευρωσω το δοντι μου απο τον Δεκεβριο του 2023, Λογω διακοπων το ραντεβου τοποθετηθηκε Γενναρη οποτε ειχα παρει αντιβιοση και μου ειχαν ανοιξει το δοντι βαζοντας μου μια ειδικη παστα.. Αφου πλεον δεν πονουσα ακυροσα το ραντεβου! Επειτα η παστα σιγα σιγα εφυγε και τωρα μηνα Αυγουστο εχω φοβηθει γιατι εμαθα για την περιπτωση να πρεπει να βγαλω το δοντι μου! Μπορει ακομη να γινει η απονευρωση ή οχι;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ την ανησυχία σας. Ακόμα και αν έχει περάσει αρκετός χρόνος από τότε που σας άνοιξαν το δόντι και έβαλαν την ειδική πάστα, είναι πιθανό να μπορέσει να γίνει ακόμα η απονεύρωση, αλλά η κατάσταση εξαρτάται από την έκταση της ζημιάς που έχει υποστεί το δόντι.

    Η καθυστέρηση στη θεραπεία ενός δοντιού που χρειάζεται απονεύρωση μπορεί να οδηγήσει σε επιπλοκές, όπως μόλυνση, απόστημα ή φθορά της ρίζας του δοντιού. Όταν η πάστα έχει φύγει, το δόντι είναι εκτεθειμένο σε βακτήρια, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε επιδείνωση της κατάστασης.

    ### Τι να κάνετε:

    1. **Επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο το συντομότερο δυνατόν.** Ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Ίσως και να γίνεται. Επισκεφτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Λαθος σας να αφήσετε μια θεραπεία στην μέση.
    Υπάρχει περίπτωση τώρα να χρειαστεί και εξαγωγή
    Όταν ξεκινάτε μια θεραπεία θα πρεπει να την ολοκληρωνετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.