• Χολή
  • Υποβλήθηκε 23/05/2024

Γιατί δεν έπιασε η μέθη σε ERCP με τοποθέτηση στεντ και τι κινδύνους έχει;

Σε ενδοσκόπηση ercp με τοποθέτηση στεντ....δεν τον επιανε η μέθη, του εβαλαν μεθη για 3 ελεφαντες ,ετσι μου ανεφερε ο ενδοσκόπος, οτι του εβαζαν απο μεθη του ερχοταν στο στομα...αποτελεσμα τον κρατουσαν 5 ατομα προκειμενου να γινει η ενδοσκοπηση, καταλαβε τα παντα, υπέφερε αρκετα, και την ιδια μερα ανεβασε παγκρεατικα που απο χτες εχουν πεσει.Ερωτησεις? γιατι δεν τον έπιασε η μέθη? ο πατερας μου να σας πω οτι δεν πίνει...Ερωτηση 2η: συνηθιζεται παντα μετα απο τοποθετηση στεντ χοληδοχου πορου να κανουν ακτινογραφια για να επιβεβαιωθουν οτι εγινε σωστη τοποθέτηση? 3) μετα την τοποθετηση στεντ ποσο καιρο μπορουμε να καθυστερησουμε την αφαιρεση χολής εάν υπάρχει και φλεγμονη στην παρουσα φάση? 4) τι ειναι πιο ασφάλες για τον ίδιο αφαιρεση στεντ πρωτα και μετα χολοκυστεκτομή ή το αντιθετο? 5) τι πετυχαμε με την τοποθετηση στεντ? 6) μπορει μετα την την τοποθετηση στεντ ο πατερας μου κινδυνευει απο κάτι? 7) μπορει να τρωει κανονικα μεχρι να δρομολογηθει αφαιρεση του η χολοκυστεκτομη ή πρεπει παλι να προσεχει?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καταρχάς μην μπερδεύετε τη μέθη με το αλκοόλ. Πρόκειται για φαρμακευτική καταστολή η οποία δεν έχει πανομοιότυπο αποτέλεσμα σε κάθε εξεταζόμενο. Η αποτελεσματικότητα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που έχουν κυρίως να κάνουν με τα σωματικά χαρακτηριστικά και το παρελθόν ιστορικό κάθε ασθενή. Έχετε επίσης υπόψη ότι η ERCP είναι η πλέον δύσκολη και απαιτητική ενδοσκοπική πράξη και γι' αυτό γίνεται στα πλαίσια νοσηλείας. Η ακτινολογική εικόνα είναι βασικό κομμάτι της εξέτασης διότι το ενδοσκόπιο φθάνει μέχρι το 12δάκτυλο οπότε η κάμερα του δεν έχει εικόνα μέσα στα χοληφόρα. Η εικόνα συμπληρώνεται με ακτινοσκόπηση. Η τοποθέτηση του στεντ βοη... Διάβασε περισσότερα

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Αξιόλογα και δικαιολογημένα τα ερωτήματά σας. Ξεκάθαρα οι θεράποντες είναι αυτοί που έχουν τον πρώτο λόγο για τις αποφάσεις και πιθανολογώ ότι έιναι ικανοί να σας δώσουν απαντήσεις. Με κάθε επιφύλαξη, μη γνωρίζοντας το πλήρες ιστορικό μπορώ να σας βοηθήσω. Ναι, πραγματοποιείται συχνά ακτινογραφία μετά την ERCP. Συχνά γιατροί/χειρουργοί ακολουθουν διαφορετικές στρατηγικές για την αντιμετώπιση του ίδιου περιστατικού αναλόγως της εμπειρίας τους, της τεχνική τους κατάρτισης, των προσωπικών τους προτιμήσεων, των γνώσεών τους και του διαθέσιμου εξοπλισμού. Μετά από την τοποθέτηση stent μπορεί να ακολουθήσει χολοκυστεκτομή άμεσα ή σε δεύτερο χρόνο. ... Διάβασε περισσότερα

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Για την μέθη δεν ξέρω.Πρωτα γίνεται η χολοκυστεκτομη Το στεντ πιθανόν να μην χρειάζεται να αφαιρεθεί.Πρεπει να ακολουθεί δίαιτα χολοκυστοπαθους

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Κάθε αναισθησιολόγος έχει την εμπειρία του. Στο νοσοκομείο μας ο ασθενής δεν καταλαβαίνει τίποτα κατά την τοποθέτηση στεντ.Πρώτα θα γίνει χολοκυστεκτομή και μετά θα αφαιρεθεί το στεντ.Βάζετε πολλές ερωτήσεις και δεν ξέρω καθόλου το ιστορικό του πατέρα σας. Ιατρική δεν γίνεται με ερωτήσεις-απαντήσεις όπως τώρα.Οι θεράποντες ιατροί σας σίγουρα θα σας απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις σας

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.