• Χολή
  • Υποβλήθηκε 20/06/2024

Ασυμμετρη πάχυνση χοληδόχου κύστης και αδενωμυωμάτωση - χρειάζεται αφαίρεση;

Καλησπερα σας, πριν ενα χρονο εκανα ετησιο τσεκ απ και στον υπερηχο ανω και κατω κοιλιας εδειξε ασυμμετρη παχυνση χοληδοχου κυστης. Μετα απο 9 μηνες εκανα παλι υπερηχο και εδειξε το ιδιο με συμπληρωματικα να λεει οτι ειναι ενδειξη αδενωμυωματωσης. Εκανα μαγνητικη και mrcp και λεει στο συμπερασμα εντυπωση παρουσιας περιορισμενης εκτασης αλλοιωσεων αδενομυωματωσης στη χοληδοχο κυστη. Εχω παει σε δυο χειρουργους διευθυντες σε κρατικα νοσοκομειο και ο ενας μου λεει οτι εφοσον δεν εχω κανενα συμπτωμα δεν χρειαζεται αφαιρεση απλα παρακολουθηση καθε χρονο με υπερηχο, ο αλλος ειναι της λογικης να αφαιρεθει για προληψη. Εγω δεν θελω να την αφαιρεσω γιατι πραγματικα δεν εχω κανενα συμπτωμα, ειμαι 33 χρονων και δεν θελω να εχω δισπεψιες χωρις κανενα λογο, Βοηθεια?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η αδενομυωμάτωση δεν έχει καμία ένδειξη χειρουργικής αντιμετώπισης.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Δεν χρειάζεστε χειρουργείο. Να το παρακολουθείτε με υπέρηχο ανά έτος για 1-2 χρόνια και μετά stop.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αν τα είχα αυτά στον εαυτό μου θα έκανα επέμβαση.Καλύτερη η πρόληψη. Δεν κάνει η επέμβαση δυσπεψία

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.