• Χολή
  • Υποβλήθηκε 28/06/2024

Καλησπέρα σας! ήθελα να ρωτήσω, εχουμε στεντ στον χοληδόχο πόρο με καλή παροχετευση προς το παρων. Το στεντ βρίσκεται εκει ένα μήνα, γνωρίζω πως το αργοτερο σε 3 μηνες πρεπει να αφαιρεθεί. Θα κάνουμε χολοκυστεκτομη μεσα του ιουλη και ήθελα να σας ρωτησω δυο πράγματα 1) το στεντ μετα την χολοκυστεκτομη ειναι ασφαλες εφόσον υπαρχει προσφατο χειρουργειο να αφαιρεθει αμεσα ή πρπει να περιμενουμε λίγο να ανακαμψει ο ασθενής απο την χολοκυστεκτομή? μπορεί να γινει ταυτοχρόνα, δλδ μετα την αφαιρεση χολης και εφόσον ο ασθενής βρίσκεται υπο αναισθησια να γινει και η αφαιρεση στεντ? 2 μετα την χολοκυστεκτομή, σε περιπτωση που πειτε οτι ειναι πιο ασφαλες να περιμενει λιγακι να ανακαμψει και μετα να αφαιρεθει στο στεντ, αυτο το λιγο ποσο είναι περιπου?3 εφοσον γινει χολοκυστεκτομη και στο διαστημα που περιμενουμε να αφαιρεθει το στεντ, η διατροφη συνεχιζεται ως διατροφη χολοκυστοπαθους μεχρι εφαιρεσης του?η μπορουμε να είμαστε λίγο πιο τολμηροι? βεβαια εννοειται οτι απο αυτες τις μερες, εξαιρουμε το 1ο διαστημα που ουτως η αλλως θελει υγρες τροφες κτλ...

2 ειδικοί απάντησαν

  • Το stent καλόν είναι να αφαιρεθεί λίγες ώρες ή μέρες μετά την χολοκυστεκτομή. Όσο περισσότερο το αφήσετε τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να κάνει πέτρες στον χοληδόχο πόρο και να χρειαστεί κανονική ERCP (αρκετή ώρα) και όχι μια γρήγορη. Η διαφροφή θα πρέπει να παραμείνει μέχει την χολοκυστεκτομή, όχι μετά.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Πρώτα γίνεται η χολοκυστεκτομή και αργότερα η αφαίρεση του στεντ.Το πότε θα αφαιρεθεί είναι θέμα του ενδοσκόπου που το έβαλε,σε συνεννόηση με τον χειρουργό

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι