Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Θρόμβωση
  • Υποβλήθηκε 27/07/2024

Γυναίκα 35 χρόνων με υψηλή d dimer και μοβ αγγεία στο πόδι - θρόμβωση;

Καλησπέρα σας ,γυναικα 35 χρόνων με υψηλή d dimer,η τιμή είναι 1,96 εξετάσεις μέσα στο νοσοκομείο επανάληψη ξανά μέσα στο νοσοκομείο κ βγήκε 0,964 με καλό οξυγόνο κ ακτινογραφία βέβαια με μοβ αγγεία στο πόδι .υπάρχει περίπτωση για θρόμβωση η πνευμονική εμβολή;Σας ευχαριστώ πολύ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Αυτή η ανάλυση έχει διαγνωστική αξία όταν είναι αρνητική, τότε σίγουρα κάποιος δεν έχει θρόμβωση. Ενώ όταν είναι θετική είναι πολλές οι αιτίες. Εάν δεν συνοδεύεται με πρήξιμο, πόνο και αλλαγή χρώματος στο ένα πόδι, ούτε από δύσπνοια και πόνο στο στήθος το πιο πιθανό είναι άλλα τα αίτια: φλεγμονή, εγκυμοσύνη κ.α.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα
    Για να αποκλειστεί η θρόμβωση στις φλέβες των ποδιών, θα πρέπει να διενεργηθεί υπερηχογράφημα(triplex) των φλεβών των ποδιών και να ζητηθεί η γνώμη αγγειοχειρουργού. Δεν πρόκειται πάντοτε για θρόμβωση εάν το dimmer είναι αυξημένο, αλλά δεν μπορεί να αποκλειστεί χωρίς υπερηχογράφημα των φλεβών των ποδιών.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν εχουν σχεση τα μοβ αγγεια στο ποδι για πνευμονικη εμβολη...Η διαγνωση της πνευμονικης εμβολης γινεται μονο με αξονικη αγγειογραφια της πνευμονικης αρτηριας. Τα ddimmers μπορουν να αυξηθουν απο πολλες αιτιες

    Μπακογιάννης Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής Πανεπιστημίου Αθηνών - Πρόεδρος Ελληνικής Αγγειολογικής Εταιρείας

    Αργυρούπολη

  • Καμμία περίπτωση.Η τιμή είναι εξαιρετικά χαμηλή.

    Κακογιάννη Βασιλική

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.