• Σχιζοφρένεια
  • Υποβλήθηκε 03/07/2024

Πώς να καταλάβω αν η σχιζοφρένεια του πατέρα μου είναι κληρονομική;

Καλησπέρα ! Πιστεύω πολύ έντονα ότι ο πατέρας μου πάσχει από κάποια διαταραχή. Παρ'όλα αυτά δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος και δεν θα το παραδεχόταν ποτέ ώστε να ζητήσει βοήθεια. Παρόμοια συμπτώματα παρουσιάζει και ο αδελφός του. Σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάποιο είδος σχιζοφρένειας αλλά προφανώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Επιπλέον φοβάμαι μήπως είναι κληρονομικό. Θα ήθελα να καταλάβω αν κινδυνεύουμε εγώ και η αδελφή μου να αναπτύξουμε κάτι παρόμοιο. Τα συμπτώματα που παρουσιάζει είναι τα εξής : • Παράλογες και αβάσιμες σκέψεις (π.χ ότι η μεγάλη μου αδελφή δεν είναι δικό του παιδί, αλλά του πρώην της μητέρας μου) • Έμμονες ιδέες (παράλογες ιδέες που καταλήγουν σε εμμονές) • Αποδιοργανωμένος λόγος (ασυναρτησίες) • Ευερεθιστότητα – Άμυνα • Καχυποψία • Βίαιη συμπεριφορά (κυρίως λεκτική και συχνά σωματική) • Απάθεια/Αναίτια περιστατικά θλίψης-κλάμα • Υπέρμετρη και ασυνάρτητη γραφή • Γρήγορη εναλλαγή σκέψεων χωρίς λογική σύνδεση • Απουσία ενσυναίσθησης και ικανότητας ακρόασης των άλλων • Θυματοποίηση του εαυτού του • Έντονη αντίληψη τελειότητας για τον εαυτό του • Διαστρέβλωση γεγονότων και συζητήσεων προς όφελός του • Δυσκολία συγκέντρωσης • Ψυχαναγκασμοί (ιδιαίτερα σχετικά με τα προσωπικά του αντικείμενα – υλιστική συμπεριφορά) • Έντονος σεξισμός και αντικειμενοποίηση της γυναίκας • Έντονη ανάγκη υπεράσπισης του εαυτού του, ακόμα και χωρίς να χρειάζεται. • Ανωριμότητα (αντίληψη πραγμάτων και καταστάσεων ως αστεία, ενώ δεν είναι)

1 ειδικός απάντησε

  • Πολλά αυτό αυτά που περιγράφετε μοιάζουν πράγματι με συμπτώματα ψύχωσης ενώ άλλα θα μπορουσαν να είναι σημεία κάποιας άλλης ψυχικής νόσου ή μιας διαταραχής προσωπικότητας ή στα πλαίσια του χαρακτήρα του. Ακόμα και για τα στοιχεία που μοιάζουν ψυχωσικά όμως απατείται περαιτέρω διερεύνηση, σε τι πλαίσιο παρουσιάζονται, πόσο συχνά, εάν διαδράμουν ταυτόχρονα με άλλα κλπ. Επίσης έχει σημασία το ιστορικό του, πχ πότε ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα και εάν υπήρξε χρήση κάποιας ψυχοδραστικής ουσίας. Ακόμα παίζει ρόλο το εάν υπάρχουν συνοδές νόσοι όπως πχ νευρολογικές ή αν λαμβάνει φάρμακα για κάτι. Χρειάζονται κι άλλες πληροφορίες όπως πχ το εάν υπάρχο... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.