• Σπονδυλική στένωση
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Γνωμάτευση μαγνητικής τομογραφίας ΟΜΣΣ για οσφυαλγία με ισχιαλγία και αιμωδίες

Μαγνητική τομογραφία ΟΜΣΣ Ιστορικό οσφυοισχιαλγια . Οσφυαλγία με ισχιαλγία -αιμωδιες Αριστερού κάτω άκρο. Τεχνική ελήφθησαν τομές σε εγκάρσιο στεφανιαίο και οβελιαίο επίπεδο Τ1 και Τ2 προσανατολισμό χωρίς και με εφαρμογή τεχνικής συμπίεσης λίπους Ευρήματα Ελέγχεται δεξιόκυρτη σκολίωση της ΟΜΣΣ.Φυσιολογικό είναι το ύψος των σπονδυλικών σωμάτων Ένταση σήματος οστικού μυελού εντός του φυσιολογικού, πλην ηπίων εκφυλιστικών αλλοιώσεων σε παρακείμενες αρθρικές επιφάνειες σπονδύλων Αναγνωρίζεται αλλοίωση με χαρακτήρες αιμαγγειώματος 1,8εκ Στον σπόνδυλο Ι1.Ελέγχονται επιχείλια οστεόφυτα στους οσφυϊκούς σπονδύλους και υπερτροφικού τύπου εκφυλιστικές αλλοιώσεις των αποφυσιακών αρθρώσων τους. Ελέγχεται εκφύλιση – αφυδάτωση των μεσοσπονδύλιων δίσκων σε όλο το μήκος της ΟΜΣΣ. Θ 11 – Θ 12 ΜΔ ήπια διαπλάτυνση του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου.Θ 12 – Ο1ΜΔ μικρή οπίσθια προβολή αριστερή πάρα οβελιαία θέση του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου. Ο1 – Ο2 ΜΔ Χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα. Ο2 – Ο3 ΜΔ - Ελαφρά μειωμένο εύρος μεσοσπονδυλίου διαστήματος. Ελαφρά διαπλάτυνση του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου. Ο3 – Ο4ΜΔ – ελαφρά μειωμένο εύρος μεσοσπονδυλίου διαστήματος. Διαπλάτυνση του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου. Από πλάτυνση της πρόσθιας επιφάνειας του σπονδυλικού σάκου. Ο4 – Ο5ΜΔ – οπίσθια κήλη του μεσοσπονδυλίου δίσκου 7,8 1000ά προβάλλουσα σε αριστερή πάρα οβελιαία θέση. Παρατηρείται σημαντική μείωση του εύρους του αριστερού σπονδυλικού κολπώματος και συμπίεση της αριστερής κατερχόμενης Ο5 νωτιαία ρίζας . Ο5- Ι1 ΜΔ : Μικρή οπίσθια κεντρική εστιακή προβολή του ινώδους δακτυλίου του μεσοσπονδυλίου δίσκου. Δεν ελέγχεται στένωση σπονδυλικού σωλήνα ο μυελικός κώνος και η ίππουρις απεικονίζονται φυσιολογικά. Τα παρασπονδυλικά μαλακά μόρια είναι ελεύθερα. Παρακαλώ θα ηθελα μια γνωμάτευση και απο αλλον ειδικό να ενημερώσω πως υποβάλλομαι σε οζωνοθεραπιες

2 ειδικοί απάντησαν

  • με απλα λόγια έχετε εκφυλιστική νόσο της ΟΜΣΣ και πρεπει να κανετε αρχικα μια σωστή συντηρητική αντιμετώπιση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Έχετε δισκοκήλη που πιέζει νεύρο
    Αν υπάρχουν νευρολογικά συμπτώματα απευθυνθείτε σε νευροχειρουργό ή ορθοπαιδικο χειρουργό σπονδυλικής στηλης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.