• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 27/08/2024

Καλησπέρα σας. Πριν από ένα μήνα έκανα ένα μεγάλο σφράγισμα σε έναν κάτω δεξιά τραπεζίτη.Οταν μου έκανε την ένεση την ένιωσα πολύ βαθιά μέχρι το λαιμό.Τωρα ένα μήνα μετά είναι η γλώσσα μου μουδιασμενη από την πλευρά αυτή και την αισθάνομαι διογκωμένη στην βάση της.Ο οδοντίατρος μου είπε να πάρω βιταμίνη Β. Τι συνέβη; Θα βοηθήσει η αντιβίωση; Ευχαριστώ πολύ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Συμβαίνει κάποιες φορές η βελόνα να περνάει δίπλα από κάποιο νεύρο και να το τραυματίζει σταδιακά θα έρθει η αίσθηση στη γλώσσα θέλει ενα 6 μηνο τουλάχιστον

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΤΡΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ. Η ΝΕΥΡΟΜΠΙΟΝ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπερα. Μπορεί να έγινε τραυματισμός στο κεντρικό νεύρο. Λογικά θα περάσει μόνο του αλλά παίρνει λίγο χρόνο. Η αντιβίωση δεν βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν πρόκειται για κάποια υπαισθησία του γλωσσικού νεύρου κατά την αναισθησία. Δυστυχώς η αντιβίωση δεν βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις. Βιταμίνες του συμπλέγματος Β κ η πάροδος του χρόνου μπορούν να βοηθήσουν στην αποκατάσταση της περιοχής. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας!

    Αυτό που περιγράφετε μπορεί να οφείλεται σε βλάβη του γλωσσικού νεύρου κατά την ένεση αναισθησίας που λάβατε για το σφράγισμα. Το γλωσσικό νεύρο βρίσκεται κοντά στο σημείο όπου χορηγείται η τοπική αναισθησία για τα κάτω δόντια και, σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορεί να τραυματιστεί κατά τη διαδικασία. Αυτό μπορεί να προκαλέσει μούδιασμα, αίσθηση διόγκωσης ή ακόμη και μειωμένη αίσθηση στη γλώσσα και γύρω από το στόμα.

    Η κατάσταση αυτή είναι συνήθως προσωρινή και τα συμπτώματα υποχωρούν με την πάροδο του χρόνου. Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να χρειαστούν αρκετές εβδομάδες ή και μήνες για πλήρη ανάρρωση.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Υπομονή μπορεί να αργήσει να επανέλθει

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.