• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 21/06/2024

Καλησπερα είμαι 23 ετών και πήγα στο γυναικολόγο διότι είχα καποια συμπτώματα οπως( φαγούρα λευκά πηκτά υγρά κλπ) μου έκανε καλλιέργεια και μαζί το καθιερωμένο τεστ παπ μαζι με Hpv test για να δούμε αν έχω έρθει σε επαφή με τον ιό. Τα αποτελέσματα έδειξαν ένα μικρόβιο στον τράχηλο και μου χορήγησε 4 χάπια μαζι Ζιθρομαξ και 7 ημέρες αντιβίωση Flagyl Το hpv τεστ έδειξε ότι έχω έρθει σε επαφή με τον ιό καθώς και το τεστ παπ ότι βρέθηκαν μικρές αλλοιώσεις ( χωρίς να μου διευκρινίζει ο γιατροσ τον τύπο του ιού ) Μου επισήμανε ότι αυτό μπορεί να υποχωρήσει απο μονο του λόγο ηλικίας και ότι θα επαναλάβουμε σε 6 μήνες διαφορετικά θα κάνω μια θεραπεία με μια γελη για 1-2 μήνες Έχω τις εξής απορίες : Γίνεται να πάρεις δείγμα για τεστ παπ ενώ υπάρχει μικρόβιο στον τράχηλο ; Μήπως το μικρόβιο επηρέασε το αποτέλεσμα; Διότι είχα κάνει τεστ παπ και 1 χρόνο πριν καθώς επίσης εχω εμβολιαστεί κατά του hpv και κάθε χρόνο και μου είχε βγει πολύ καλό και αρνητικό σε κακοήθεια και επίσης η φιλη μου που επισκέφτηκε τον ίδιο γιατρό με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και εν τελεί ίδια διάγνωση δεν της έκανε τεστ παπ γιατί της είπε ότι όσο έχει το μικρόβιο στον τράχηλο θα δείξει σίγουρα κάτι το αποτέλεσμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ξέρω ότι δεν είμαι πολύ κατατοπιστική αλλά είμαι και εγώ Ελλιπώς ενημερωμένη

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ την ανησυχία σας και θα προσπαθήσω να σας δώσω τις απαραίτητες πληροφορίες με όσο πιο απλό τρόπο μπορώ.
    Πρώτα απ' όλα, είναι συνηθισμένο να γίνονται τεστ Παπ και HPV test ακόμη και αν υπάρχει κάποια λοίμωξη στον τράχηλο. Η παρουσία μικροβίου μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα σε μικρό βαθμό, αλλά γενικά τα τεστ Παπ και HPV είναι αρκετά αξιόπιστα.
    Όσον αφορά το HPV test και τις μικρές αλλοιώσεις που βρέθηκαν στο τεστ Παπ, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι στις νεαρές ηλικίες, όπως η δική σας, το ανοσοποιητικό σύστημα συχνά μπορεί να καθαρίσει τον ιό HPV από μόνο του. Από την άλλη φυσικά θα έπρεπε να γνωρίζετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.