• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 02/09/2024

Καλησπέρα είμαι 22 ετών και τους τελευταίους μήνες είχα παρατηρήσει ένα γρομπαλακι εσωτερικά του δέρματος δίπλα απο τα μεγάλα χείλη του αιδοίου. Τις τελευταίες 5 μέρες έγινε κύστη η οποία πόναγε αρκετά και εν τελει έσπασε μόνη της σήμερα, αλλα παρατηρησα οτι εχει κανει φλεγμονη λιγο πιο πανω στην πυελικη περιοχη. Έβαλα ειδικο αντιβακτηριδιακο σπρευ που ειναι καταλληλο για τον κόλπο και γάζα. Να σημειώσω οτι σε ένα τεστ παπ που είχα κανει πριν απο αρκετο καιρο ο γυναικολόγος μου είχε πει οτι ειχε βρει κάποιο μικροβιο αλλά όχι ΣΜΝ. Επίσης έχω φαγουρα στην ευαίσθητη περιοχή αλλα οχι κάτι επίμονο και θα έλεγα πως έχει μειωθεί τον τελευταίο καιρό. Θα ήθελα μέχρι να το κοιτάξω κάποια συμβουλή για το τι θα μπορούσε να είναι επειδή έχω τρομάξει αρκετα Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας, και είναι φυσικό να αισθάνεστε έτσι δεδομένων των συμπτωμάτων που περιγράφετε.
    Το γρομπαλάκι που αναφέρατε, το οποίο εξελίχθηκε σε κύστη και έσπασε, πιθανόν να ήταν μια βαρθολινίτιδα, δηλαδή μια φλεγμονή στον βαρθολίνειο αδένα, που βρίσκεται κοντά στα μεγάλα χείλη του αιδοίου. Αυτές οι κύστες μπορεί να προκαλούν πόνο και, όταν σπάσουν, να ανακουφίζεται ο πόνος αλλά να αφήνουν φλεγμονή στην περιοχή.
    Η χρήση αντιβακτηριδιακού σπρέι και γάζας είναι σωστή κίνηση, αλλά είναι απαραίτητο να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο το συντομότερο δυνατόν για να αξιολογήσει την κατάσταση και να σας συνταγογρα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.