• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Νεφρική ανεπάρκεια, κρεατινίνη 2,4: Διουρητικό ή αύξηση δόσης χαπιού πίεσης;

Καλησπέρα .. νεφρικη ανεπαρκεια... κρεατινινη 2,4 .υπέρηχος με ηχογενεια. Ουρα χωρίς λεύκωμα. Αιματοκριτης καλός. Πολλα χρονια με αρτηριακή πιεση . Ο νεφρολογος μας είπε ότι πρέπει να κοπεί το διουηριτικο κ να αυξήσουμε τη δοση του χαπιού της πίεσης ωστε να παραμείνει ρυθμισμένη... κόβουμαι το διουρητικο αυξάνουμε τη δόση χωρίς διουρητικο κ σε τυχαία επίσκεψη σε νοσοκομείο μας είπαν ότι κακώς αυξήθηκε η δόση στα χάπια γιατί ανεβάζουν την κρεατινινη κι ότι καλύτερο ενδεχόμενο ηταν να παραμείνει το διουρητικο. Η αλήθεια τελικά ποια είναι; πως θα ξέρουμε; τι πρέπει να ακολουθήσουμε;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΟΛΑ ΣΑΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΗ .Π.Χ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΙΔΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ Κ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΔΙΟΥΡΗΤΙΚΟ Η ΟΧΙ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Να μιλήσετε με τον Νεφρολόγο σας (ή με όποιον νεφρολόγο εμπιστεύεστε), μιας και αυτός σας γνωρίζει καλύτερα. Πολλές φορές γιατροί που δεν είναι νεφρολόγοι μπερδεύουν την αύξηση της κρεατινίνης με επιδείνωση της νεφρικής λειτουργίας. Η αύξηση της κρεατινίνης ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα επιδείνωση της νεφρικής λειτουργίας. Επίσης, δυστυχώς μερικοί γιατροί ακολουθούν τις συνήθειες άλλων επαγγελματιών που το πρώτο πράγμα που σου λένε είναι ότι κακώς τα έκανε ο προηγούμενος και ότι αυτοί θα τα κάνουν καλά. Μιλήστε με τον γιατρό σας! Τέλος, όπως λέω πάντα θεραπεύμε ασθενείς όχι κρεατινίνες!

    Σταυρουλόπουλος Αριστείδης

    Νεφρολόγος

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας, Για να σας απαντήσω πρέπει να γνωρίζω πιο είναι το χάπι της πίεσης και πιο ήταν το διουρητικο ήταν ενιαίο με το χάπι της πίεσης ή ξεχωριστό για να ξέρω ποιος έχει δίκιο.
    Παρακαλώ γράψε μου και θα σας απαντήσω άμεσα.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.