• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 28/08/2024

Αντρας 73 ετων 100 κιλα βαρους με ΧΝΝ απο δεκαετιας με υπερταση χωρις αλλα σοβαρα θεματα υγειας.Φαρμακα αμλοπεν 5. Στις 30/4/2024 οι εξετασεις ηταν ουρια 57 κρεατινινη 1,7 αιματοκριτης48 λευκα 12000 λευκωμα ουρων 24ωρου 490mg.Τελος του Μαιου του 2024 εκανα τη πρωτη δοση του εμβολιου του ερπητα.Απο διμηνου περιπου εχω ραγδαια επιδ εινωση της νεφρικης μου λειτουργιας με ουρια 93 κρεατινινη 3.6 λευκωμα ουρων 24ωρου 10369mg αιματοκριτη 48 λευκα16000 και κακη γενικη κατασταση με ναυτια ανορεξια αγχος με ρυθμισμενη τη πιεση στο 120 -80.Στον υπερηχο των νεφρων παρατηρουνται φλοιοικες κυστεις,λεπτυνση του νεφρικου φλοιου και αυξημενη ηχογενεια χωρις αποφρακτικα φαινομενα.Ειναι φυσιολογικη η αποτομη αυτη δυσμενης εξελιξη ?Μπορει να οφειλεται στο εμβολιο του ερπητα?Πρεπει να υποβληθω σε αιμοκαθαρση? α. Ο νεφρολογος που πηγα συνεστησε επανεξεταση εντος 15 ημερων και διακοπη του αμλοπεν των5.

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΒΙΟΨΙΑ ΝΕΦΡΟΥ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΡΕΙΑ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΝΟΣΟΥ....ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ Η ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΟΠΟΙΟ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΟΔΗΓΕΙΘΕΙΤΕ ΣΕ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ.

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, η ΧΝΑ έχει προχωρήσει αρκετά είστε 4ο στάδιο νεφρικής ανεπάρκεια δεν πρέπει να κάνετε τώρα αιμοκάθαρση όμως είστε κοντά είστε σε προτελικο στάδιο. Το λεύκωμα που χάνεται είναι πολύ υψηλό και πρέπει να λαμβάνετε αγωγή και οδηγίες πιθανόν κρύβεται κάποια σπειρανεφρίτιδα που τώρα είναι αργά να διαγνωστεί επειδή έχετε λεπτυνση νεφρικου φλοιού. Πρέπει οπωσδήποτε να σας παρακολουθεί Νεφρολογος τώρα πολύ συχνά. Καλή επιτυχία. Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.