• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Καλησπέρα σας. Η ερώτηση μου δεν αφορά εμένα. Η ξαδέρφη μου έβγαλε hpv στο τελευταίο παπ. Το θέμα είναι πως μένει εξωτερικό και έρχεται για να τη δει γιατρός και θέλει να μείνει σπίτι μου. Έχω 4 παιδάκια. Και προσωπικά δεν έχω κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μας κολλήσει είτε από την τουαλέτα, είτε από τη μπανιέρα κτλ; Φοβάμαι υπερβολικά πολύ γιατί οι απόψεις διίστανται στο διαδίκτυο. Οι μισοί λένε κολλάει και από πετσέτα κτλ και οι άλλοι μόνο με σεξουαλική επαφή. Επίσης να αναφέρω πως δεν έχει ιδέα τι τύπο έχει. Κατεβαίνει για να πάει στο γιατρό γιατί μένει εξωτερικό. Σας παρακαλώ πείτε μου γιατί φοβάμαι.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας η πιθανότητα μετάδοσης από κοινή χρήση κάποιας επιφάνειας (τουαλέτα) είναι απειροελάχιστη. Ασχέτως από αυτό το ιδανικό είναι να προχωρήσει η ξαδέλφη σας σε τυποποίηση του HPV και τα παιδιά σας να εμβολιαστούν.

    Ευθυμίου Ηλίας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, δεν μεταφέρεται με τις κοινωνικές επαφές ο HPV.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα. Μην φοβάστε καθόλου. Η κύρια κ σχεδόν αποκλειστική μετάδοση του ιου είναι μέσω της σεξουαλικής επαφής. Εαν διατηρήσετε τους γενικούς κανόνες υγιεινής δεν υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχείτε.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου