Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 09/09/2024

Το 2021, μετά από λήψη αντιβίωσης έπαθα κολπίτιδα. Πήρα αγωγή με υπόθετα, ξαναεμφάνισα μετά από λίγο και διαγνώστηκα με αιμόφυλο όπου πήρα χάπια. Μετά που θεραπεύτηκε, συνέχισα για καιρό να έχω ενοχλήσεις. Τότε, ο γιατρός μου συνέστησε κομπρέσες με βορικό οξύ εξωτερικά, όποτε έχω ενοχλήσεις και για 3 μήνες για 2 μέρες μετά τη περίοδο υπόθετα EVA mycosis . Γενικά, ανέπτυξα ευαισθησία και κατά διαστήματα είχα ήπιες έως έντονες ενοχλήσεις τις οποίες αντιμετώπιζα είτε με εξωτερικές πλύσεις χαμομήλι, είτε με κρέμα combi εξωτερικά είτε με υπόθετα EVA. Από τα μέσα του 2023 είχα σταθεροποιηθεί και ήμουν καλά. Τον Μάιο του 2024 μου βρήκαν μυκόπλασμα και μου έδωσαν για μια εβδομάδα mycomicin λέγοντας μου πως δεν χρειάζεται η λήψη κολπικών προβιοτικών (χάπια πήρα). Άρχισαν οι ενοχλήσεις, έβαλα για 1 εβδομάδα την combi. Πέρασαν για λίγο και μετά επανήλθαν. Έκανα καλλιέργεια και έδειξε Candida. Μου έδωσαν για μια εβδομάδα κρέμα canesten. Πέρασε, μετά από λίγο τα ίδια, ξανά canesten. Στο μεσοδιάστημα όταν είχα ενοχλήσεις έκανα εξωτερική πλύση με χαμομήλι. Αρχές Αυγούστου το τεστ Παπ και η καλλιέργεια ήταν καλά. Μια βδομάδα μετά πάλι ενοχλήσεις. Μου συστήνει η γιατρός πλύσεις με σόδα ή χαμομήλι εσωτερικά. Έκανα 3-4 φορές, δεν βελτιώθηκε και σταμάτησα. Ήμουν κάποιες μέρες καλύτερα. Μετά πάλι τα ίδια. Μου προτείνει μέχρι την επόμενη περίοδο να τη Frezyderm prelactic gel. Ξεκινάω και οι ενοχλήσεις περνάνε. Τελειώνει το 1ο κουτί, και το επόμενο βράδυ ξεχνάω να βάλω και ξυπνάω με πιο έντονες από πριν ξεκινήσω τη χρήση, συνεχίζω για τα επόμενα 3 βράδια κανονικά και οι ενοχλήσεις επιμένουν, έχω λίγα άσπρα κομματάκια και ο κόλπος φαίνεται ερεθισμένος. Να αναφέρω ότι το προφυλακτικό με λάτεξ μου προκαλεί ερεθισμό. Επίσης τους τελευταίους 4 μήνες δεν έχω ερωτικές επαφές. Θάλασσα έχω πάει λίγες φορές και είπα πάντα πολύ προσεκτική με την υγιεινή μου. Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλουμε με τον σύντροφο μου να αρχίσουμε επαφές χωρίς προφυλάξεις ώστε να προσπαθήσουμε για σύλληψη.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πόσο δύσκολη και απογοητευτική είναι η κατάσταση που περιγράφετε. Η ευαισθησία που έχετε αναπτύξει μετά από τόσες θεραπείες και λοιμώξεις είναι κάτι που παρατηρούμε συχνά σε γυναίκες με επαναλαμβανόμενες κολπίτιδες ή μυκητιάσεις. Πρώτα απ' όλα, είναι σημαντικό να δώσετε χρόνο στον οργανισμό σας να αποκαταστήσει τη φυσική του ισορροπία. Δεύτερον δεν θα σας απαγόρευα να ξεκινήσετε ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο σας εαν επιθυμείτε μια εγκυμοσύνη. Ελπίζω να βρείτε χρήσιμη την απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.