• Καθαρισμός δοντιών
  • Υποβλήθηκε 22/06/2024

Πρήξιμο και πόνος στα ούλα μετά από καθαρισμό φρονιμίτη - τι να κάνω;

Πριν 4 μέρες πήγα στον οδοντίατρό μου για τον ετήσιο καθαρισμό. Στα 56 μου, δεν έχω ούτε 1 χαλασμένο δόντι, ούτε πρόβλημα με τα ούλα. Οι φρονιμίτες στην δεξιά πλευρά δεν έχουν φυτρώσει πλήρως, παρά μόνο προεξέχουν κάποιες άκρες. Σε αυτά τα σημεία σκάλιζε δυνατά και επώδυνα ο γιατρός. Από την επομένη πρηστηκε εκεί το ουλο ( φλεγμονή;) και πονάω κι όταν καταπίνω, ακόμα κι όταν πιέσω το σημείο εξωτερικά. Εδώ και 3 μέρες λιώνω επάνω ασπιρίνη για να μουδιασει ή παίρνω Depon Maximum , που δρα κάπως μετά από ώρα. Θα υποχωρήσει μόνο του ή δεν θα αποφύγω τα φάρμακα; Ήμουν μια χαρά όταν πήγα! Το είχα ξαναπαθει με άλλο οδοντίατρο, αλλά ( πάλι με ασπιρίνες) υποχώρησε γρήγορα.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ο πόνος και το πρήξιμο στα ούλα που περιγράφετε είναι πιθανώς αποτέλεσμα τραυματισμού ή φλεγμονής, προκληθέντα από τον καθαρισμό γύρω από τους ημιφυτεμένους φρονιμίτες. Είναι σημαντικό να προσέξετε, καθώς τέτοιες καταστάσεις μπορεί να οδηγήσουν σε επιπλοκές αν αφεθούν χωρίς θεραπεία.

    Συστάσεις:

    1. Διατηρήστε Καλή Στοματική Υγιεινή: Κρατήστε την περιοχή καθαρή με ήπια βουρτσίσματα και χρήση στοματικού διαλύματος χωρίς αλκοόλ. Προσπαθήστε να ξεπλένετε με ζεστό αλατόνερο, που μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της φλεγμονής και να καθαρίσει την περιοχή.
    2. Αντιμετώπιση του Πόνου: Συνεχίστε να παίρνετε τα παυσίπονα όπως η ασπιρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Χρειαζεται εξεταση.Αν επιμεινει ο πονος , αναζητηστε τον γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Να μην βάζετε ασπιρίνη να πίνετε παυσίπονα μέχρι να ηρεμήσει η φλεγμωνη

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Η ασπιρίνη θα σας κάνει έγκαυμα!!!!Θα πρέπει να εκτιμηθεί η θέση των δοντιών μήπως χρειαστούν εξαγωγή

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Απαγορεύεται η εφαρμογή ασπιρίνης στα ούλα.
    Έγκαυμα!

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.