• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 25/06/2024

Πόσος χρόνος χρειάζεται για πλήρη ανάρρωση από διάστρεμμα και ράγισμα αστραγάλου;

Καλησπέρα. Στις 7 Ιουνίου το βράδυ αργά ενώ περπατούσα επεσα σε μια λακκούβα με αποτέλεσμα να γυρίσει το πόδι μου. Απευθείας κατάλαβα τον έντονο πόνο και οτι κάτι έπαθα στον αστράγαλο. Πήγα την επόμενη το πρωί στο νοσοκομείο της πόλης μου. Μου έκαναν ακτινογραφία. Στην ακτινογραφία μου είπαν ότι έδειξε διάστρεμμα και ένα ελαφρύ ράγισμα αλλά δεν είναι σίγουρο. Μου τοποθέτησαν γυψοναρθηκα για 7 μέρες και μετά ξανά πήγα να το δούνε. Μου είπαν να κάτσω άλλες 2 βδομάδες με επίδεσμο χωρίς να το πατάω. Λόγο κιλών δεν μπορούσα να είμαι συνέχεια με πατερίτσες και να μην το πατάω καθόλου. Σήμερα κλείνω 18 ημέρες και ακόμα έχει ένα ελαφρύ πριξιμο και έχω πόνο σε συγκεκριμένο σημείο κατά την ψηλάφηση και επίσης δεν έχει επανέλθει το εύρος της κίνησης. Οι μώλωπες έχουν φύγει. Αυτό είναι φυσιολογικό; Πόσο καιρό χρειάζεται για να θεραπευτεί τελείως; Αύριο ξεκινάω στην δουλειά μου πάλι

1 ειδικός απάντησε

  • Εξαρτάται από τη βαρύτητα του τραυματισμου, από 2 βδομάδες ως 2 μήνες.
    Καταλαβαίνετε οτι μην έχοντας δει κάποιος όχι απλά την ακτινογραφία αλλά ούτε καν το πόδι σας είναι αδυνατο να σας απαντήσει.
    Γενικά πάντως αυτό που περιγράφετε είναι συχνο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.