• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 06/06/2024

Είναι φυσιολογικό να πονάει ακόμα μετά από κάταγμα τρισφυρο ποδοκνημικής και χειρουργείο με λάμες και βίδες;

Καλησπέρα σας! Έχω κάνει επέμβαση μετά από τροχαίο και κάταγμα τρισφυρο ποδοκνημικής. Έχω δύο λάμες και δέκα βίδες. Έκανα είκοσι φυσιοθεραπείες,πήγα στη δουλειά μου. Έχει περάσει από τότε ενάμισης χρόνος. Είναι φυσιολογικό να πονάει ακόμα; Θα σταματήσει να πονάει ποτέ; Ειδικά στις αλλαγές του καιρού. Τις γνωρίζω πριν απ τους μετεωρολόγος. Το χειρουργείο πήγε πολύ καλά. Πήρα γνώμες κι άλλων χειρουργών. Τι μπορώ να κάνω για να πάψει ο πόνος; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Ένα τόσο σοβαρό κάταγμα σχεδόν σίγουρα θα οδηγήσει σε κάποιου βαθμού μετατραυματική αρθρίτιδα. Όσο καλά κ να χειρουργηθηκατε , καθοριστική είναι η βαρύτητα του τραυματισμου
    Σίγουρα μπορείτε να ελπίζετε ότι ίσως βελτιωθεί λίγο ακόμα, αλλά υπολλειματα θα υπάρχουν.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Τρισφύριο κάταγμα ποδοκνημικής καταλήγει πάντοτε σε αρθρίτιδα, όσο καλά και να πήγε το χειρουργείο και αυτό είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να σας έχουν ενημερώσει οι Ορθοπαιδικοί που απευθυνθήκατε. Είναι πολύ χαρακτηριστικό ότι καταλαβαίνετε τις αλλαγές του καιρού !
    Η άρθρωση σε ένα τέτοιο κάταγμα έχει προσβληθεί σε δύο σημεία. Είναι αδύνατον η αποκατάσταση να είναι 100%. Η ποδοκνημική είναι η άρθρωση που "σηκώνει" όλο το βάρος του σώματος και όταν υπάρχει δυσαρμονία στον αρθρικό χόνδρο η αρθρίτιδα επέρχεται σύντομα.
    Αν πονάει ακόμα μετά από 1,5 χρόνο και το χειρουργείο είναι, όπως λέτε, πολύ καλό, δηλαδή πολύ καλή ανάτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.