• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 16/07/2024

Πόνος και ερυθρότητα μετά από διάστρεμμα ποδοκνημικής, πρήξιμο με πάγο - τι να κάνω;

Γειά σας! Είχα πάθει διάστρεμμα ποδοκνημικης και είχα ακινητοποιήσει το πόδι μου για 1μιση μήνα σε μπότα - νάρθηκα. Σήμερα που μιλάμε έχει περάσει 1 μήνας, περπατάω χωρίς τη χρήση πατερίτσας αλλά το πόδι μου ακόμα πονάει, και είναι ερυθρό. Επίσης όταν του βάζω πάγο όπως μου έχει πει ο φυσικοθεραπευτης μου πρήζετε. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Διάστρεμμα ποδοκνημικής και ακινητοποίηση ενάμιση μήνα είναι υπερβολή λόγω αυτής της υπερβολής έχετε αυτά τα προβλήματα όταν έχετε ένα πρόβλημα που θέλει 15 μέρες κι εσείς το ακινητοποιείται ενάμιση μήνα θα έχετε τέτοια προβλήματα

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Μερικές φυσιοθεραπείες θα βοηθούσαν...αν επιμείνουν τα ενοχλήματα θέλει νεο έλεγχο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι συνηθισμένο μετά από βαριά διαστρέμματα -παρ ότι στον 1,5 μήνα μπορεί κανείς να περπατήσει - να υπάρχουν πρηξιματα κ λειτουργικά ενοχλήματα για αρκετές βδομάδες ακόμη.
    Θα έλεγα να κάνετε υπομονή, αν ωστόσο ανησυχείτε θα πρέπει να σας δει εκ νέου ορθοπαιδικός

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.