• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 10/06/2024

Η φετινή μαστογραφία μου λέει ότι επανελεγχεται στι άνω έξω και εν τω βαθει τμήμα του δεξιου μαστου έμπροσθεν του μείζονος θωρακίσουμε μυός λόγω της οζωδης σκίτσο 16 χιλ. η οποία δεν έχει μεταβληθεί ουσιωδώς σε συγκριση με τον προηγουμενο έλεγχο ( πριν ένα χρόνο). Περιοχές αυξημένης σκιεροτητας μελετήθηκαν με τεχνική τομοσυνθεσης χωρίς να εμφανίζουν εστιακή βλάβη η διαταραχή. Διάσπαρτες στικτικες ασβεστωσειςωτυπικα καλό ήθους χαρακτήρα ελέγχονται και στους δυο μα στους χωρίς επίσης μεταβολή. Τα ευρήματα στο υπέροχο είναι αμετάβλητα από πέρυσι. Αυτό που με προβληματηζει είναι ότι στο συμπέρασμα εκτός που λέει ΒI-RADS 3/ACR C ( εδώ και περιπου 5 χρόνια) λέει ότι "εκτιμήθηκε το ρίσκο για τα επόμενα 2 χρόνια για κακοήθεια με το προγραμα της ICAD Profound AI 2.0.1.0 High Risk 2.47%. Θα κάνω και μαγνητική στήθος σε ένα μήνα αλλά φοβάμαι να μην έχω κάτι κακό γιατί το Φεβρουάριο διαγνωστικά με άτυπο καρκοινοιειδες πνευμωνα με μικρό μετάσταση 2 χλ στο λεμφαδενα 7 και έκανα διλοβεκτομη του δεξιου πνευμονα. Τι προτεινεται να κάνω για το μαστό. Ευχαριστώ.

1 ειδικός απάντησε

  • Να συνεχίζετε να κάνετε κάθε χρόνο μαστογραφία και υπερηχογράφημα. Το καρκινοειδές στον πνεύμονα δεν έχει καμμία συσχέτιση με τον μαστό.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.