• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 09/07/2024

Είμαι 35 χρονων και το υπερηχογράφημα μαστών έδειξε τα εξής: Ελέγχθηκαν οι μαστοί καθώς και οι μασχαλιαίες κοιλότητες με εγκάρσιες και επιμήκεις τομές σε όλα τα δυνατά επίπεδα. Δεν παρατηρείται εμφανής χωροκατακτητική εξεργασία συμπαγούς υφής στο γενόμενο U/S έλεγχο των μαστών. Εικόνα πυκνών μαστών άμφω με διάταση γαλακτοφόρων πόρων κυρίως οπισθοθηλαία αμφοτερόπλευρα. Στο άνω έξω τεταρτημόριο του αριστερού μαστού (3η ώρα) ελέγχεται σύμπλεγμα κύστεων διαμέτρου 8,3mm. Σε αμφότερους τους μαστούς ελέγχονται απλές κύστεις η μεγαλύτερη διάμετρο 5,2mm στην 10η ώρα του δεξιού μαστού. Δεξιά μασχαλιαία χώρα ελεύθερη. Ελαφρά επιμηκυμένος λεμφαδένας διαμέτρου 13,5mm ελέγχεται στην αριστερά μασχαλιαία χώρα. Ο ανωτέρω λεμφαδένας έχει ωοειδές σχήμα, υπερηχογενή πύλη και το πιθανότερο αφορά σε λεμφαδένα αντιδραστικής αρχής. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑ ΒIRADS IIΙ Είναι κάτι ανησυχητικό;

1 ειδικός απάντησε

  • Οχι είναι ένας τυπικός ινοκυστικός μαστός. Να επαναλάβετε τον υπέρηχο σε 1 χρόνο

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.