• Ινομύωμα
  • Υποβλήθηκε 03/09/2024

Από τα 34 έχω κάνει μόνο την αφαίρεση μήτρας λόγω ινωμιωματος που υπήρχε σε αυτήν... .Τώρα είμαι 56 ετών, πριν δύο χρόνια περίπου έκανα εξέταση για οστεοπόρωση και μου βρήκαν οστεοπενια .Επισκέφτηκα έναν ορθππεδικο λόγω καρπιαιου σωλήνα ,του έδειξα την εξέταση και με συμβούλεψε να παίρνω το μηνιαίο χάπι της οστεοπόρωσης για το λόγω ότι μπήκα σε κλιμακτήριο νωρίς... Το έπαιρνα για 2 μήνες περίπου ακανόνιστα γιατί το ξεχνουσα ....Δεν ξέρω αν πρέπει να παίρνω αυτό το χάπι η αν έπρεπε να ξεκινήσω με βιταμίνες...και ξαναλέω ότι είχα κάνει μόνο αφαίρεση μήτρας άρα οι ορμόνες υπάρχουν (όπως μου είχαν πει ).Έχω ξεκινήσει με μαγνήσιο που περιέχει β12,β6,β1.Εδω και πολλα χρόνια έχω θέμα με αυχενικό, σπονδηλολισθηση και τώρα βλέπω ότι τα δάχτυλα μου στους κόμπους κοντά στο νύχι στραβώνουν ελαφρώς. Γνωρίζω πως με πειράζει πολύ η υγρασία καθώς έχω και πρόβλημα αναπνευστικόυ κατα διαστήματα με εισπνεομενα . Παρακαλώ πολύ θα ήθελα την γνώμη σας για όλα αυτά ,καθώς και την συμβουλή σας αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια φαρμακευτική αγωγή η μπορώ να βοηθηθω με άλλον τρόπο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά να κάνετε καινούργια εξέταση για οστεοπόρωση. Αν έχετε οστεοπενια ανάλογα με τους υπόλοιπους παράγοντες κινδύνου σας, μπορεί να χρειαστείτε μόνο συμπληρωμα ασβεστίου. Για τα στραβά δάκτυλα καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ρευματολογο άμεσα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον δεν είχαν αφαιρεθεί οι ωοθήκες δεν έχουμε λόγο να πιστεύουμε ότι μπήκατε πρόωρα στην εμμηνόπαυση. Φυσικά όμως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε κ ακριβώς πότε συνέβη αυτό. Είναι συχνό σε αυτή την ηλικία κάποια γυναίκα να εμφανίζει οστεοπενια. Εάν όμως κάποιος δεν σας εξετάσει κ δεν δει τις εξετάσεις σας δεν μπορεί να σας προτείνει κάτι διαφορετικό από έναν γιατρό που έχει κάνει τα παραπάνω. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη η απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.