• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 22/06/2024

Πριν λίγες μέρες επισκέφθηκα οπτικό για οφθαμλομετρηση και επειδή διέθετε το μηχάνημα για μέτρηση της πίεσης του ματιού μετρηθηκα και βρήκε στο αριστερό μάτι 16 και στο δεξί 17 . Ανησύχησα και μου είπε να επισκεφθώ οφθαλμίατρο. Να σημειώσω ότι ο πατέρας μου έχει πίεση στα μάτια από την ηλικία των 42 ετών. Έχω κλείσει ραντεβού με οφθαλμίατρο αλλά είναι 19/11/24. Θα ήθελα την γνώμη σας. Εγώ είμαι 53 ετών και λαμβάνω θυροξίνη εδώ και σχεδόν 23 χρόνια γιατί αφαίρεσα τον θυρεοειδή αδένα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων περιμένω την απάντηση σας.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η πρώτη μέτρηση που σας έγινε (16/17) είναι εντός τοων φυσιολογικών ορίων (11 εως 20mmHg). Επομένως δεν είστε οφθαλμικά υπέρτονη (>21mmhg). Εφόσον έχετε οικογενειακό ιστορικό οφθαλμικής υπερτονίας, καλό θα ήταν να γίνει μια πλήρης οφθ εξέταση και βυθοσκόπηση για να αξιολογηθεί η είκόνα των οπτικών νεύρων(οπτική τομοφραφία συνοχής οπτικών θηλών.) Επίσης είναι σημαντικό να είστε ρυθμισμένη (ευθυρεοειδική) με τη λήψη θυροξίνης και οχι σε φάση τυχόν Υπερθυρεοειδισμού. Δεν κινδυνεύετε άμεσα απο κάτι στα μάτια σας, μέχρι να σας δει οφθαλμίατρος, με δεδομένη την καλή ενδοφθάλμια πίεση. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Οι ενδοφθάλμια πιέσεις 16/17 θεωρούνται φυσιολογικές εκτος εξαιρέσεων.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Γεια σας. Η φυσιολογική πίεση του ματιού κυμαίνεται μεταξύ 11mmHg και 21mmHg κατά συνέπεια η πιέσεις αυτές είναι εντός φυσιολογικών ορίων. Αυτό δεν αποκλείει πιθανές αυξομειώσεις της πίεσης μέσα στην ημέρα. Κατά τη διάρκεια της οφθαλμολογικής εξέτασης και ελέγχου για την ύπαρξη πιθανού γλαυκώματος, ο οφθαλμίατρος λαμβάνει υπόψιν το οικογενειακό ιστορικο (που είναι θετικό στην περίπτωσή σας), πιθανά συμπτώματα όπως πονοκέφαλοι ή αλλαγή στην όραση, το αναμνηστικό ιστορικό (η θυρεοειδεκτομή δεν είναι παράγοντας κινδύνου) και μετά σημεία της κλινικής εξέτασης όπως μέτρηση της πίεσης με τη μέθοδο Goldmann το βάθος του πρόσθιου θαλάμου, η ύπαρξη κα... Διάβασε περισσότερα

    Σιέμπης Θωμάς

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτες ειναι φυσιολογικες πιεσεις.Καλο ειναι ομως να κανετε ενα check-up λογω της κληρονομικοτητας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Εχετε φυσιολογικη ενδοφθαλμια πιεση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος