• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Καλησπέρα σας εγώ είχα σπάσει το κόκκαλο της κνημης στο πόδι μου και μου έβαλαν εξωτερική οστεοσύνθεση. Από τη 2η ακτινογραφία μου είπαν ότι το κόκκαλο έχει δέσει. Σε λίγες μέρες θα βγάλω την εξωτερική οστεοσύνθεση και με προβληματίζει κάτι. Κάποιες φορές που κουνάω το πόδι μου κουνιέται το κόκκαλο μέσα στο πόδι μου. Θέλω να ρωτήσω αυτό τι πράγμα είναι φυσιολογικό?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον αυτό που αισθάνεστε ότι κουνιέται είναι η ίδια η εξωτερική οστεοσύνθεση, η οποία σ αυτό το στάδιο έχει χαλαρώσει

    Τσατσαρώνης Χρίστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να διευκρινιστεί με το γιατρό σας αυτό το σύμπτωμα
    Μπορεί να είναι κρογμος από κάποιο σύνοδο κάταγμα της περόνης , μπορεί να είναι λόγω χαλάρωσης ή θραύσης κάποιας βελόνας , μπορεί κ να είναι ενδεικτικό μη πωρωσης του καταγματος
    Πείτε το στο γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος