• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Καλησπέρα φοράω ναρθηκες Invisalign και μετά απο δέκα εβδομάδες ματώνουν τα ούλα μου με το παραμικρό αλλά δεν είναι πρησμένα, να σημειωθεί ότι 3-4 ζευγάρια ναρθήκων άλλαξα νωρίτερα από την επιτρεπόμενη ώρα τους , υπάρχει περιπτώση να φταίει αυτό ;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Να κάνετε αυστηρή στοματική υγιεινή

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Μαλλον προκειται για ουλιτιδα , χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ουλίτιδα πρέπει να κάνετε καθαρισμό κι να είστε λίγο πιο συνεπής από πλυσιμο

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας,
    Συμβουλεύω να ρωτήσετε τον θεράποντα οδοντίατρό σας. Εάν τοποθετήσατε /αλλάξατε σετ νάρθηκων νωρίτερα από τον χρόνο που σας έχουν πεί , επειδή 'βιάσατε" τα δόντια για γρηγορότερες μετακινησείς τους, πιθανών να έχουν τραυματιστεί περιοδοντικά. Σας συμβουλεύω να ακολουθείτε τις οδηγίες του θεράποντα με τους χρόνους αλλαγής των σέτ , ώστε να μην προκαλέσετε φλεγμονή περισσότερη από την επιτρεπόμενη.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η αιμορραγία των ούλων οφείλεται είτε σε φλεγμονή των ούλων, είτε σε τραυματισμό τους. Πλάκα, τροφές κ πέτρα μπορούν να προκαλέσουν ουλίτιδα κ κατ' επέκταση φλεγμονή κ αιμορραγία των ούλων. Κάντε έναν ολοκληρωμένο οδοντιατρικό καθαρισμό κ φροντιστε να τηρείται ένα καλό επίπεδο στοματικής υγιεινής συμπεριλαμβανομένου σωστής οδοντόβουρτσας κ οδοντικού νήματος. Επίσης συμβουλευτείτε τον ορθοδοντικό για πιθανά σημεία υπερπίεσης κ τραυματισμού των ούλων από τους νάρθηκες. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα συνιστούσα καλύτερη στοματική υγιεινή. Πάντως γενικά δεν είναι καλό να αλλάζονται νωρίτερα οι νάρθηκες.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Η αιμορραγία των ούλων κατά τη χρήση των νάρθηκων Invisalign μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες:

    1. Πρώιμη αλλαγή νάρθηκων: Η πρόωρη αλλαγή μπορεί να προκαλέσει υπερβολική πίεση στα δόντια και τα ούλα, δημιουργώντας ερεθισμό και αιμορραγία. Οι νάρθηκες είναι σχεδιασμένοι να αλλάζονται με συγκεκριμένο ρυθμό ώστε να επιτρέπουν στα δόντια να προσαρμόζονται σταδιακά.
    2. Συσσώρευση πλάκας: Εάν οι νάρθηκες δεν καθαρίζονται σωστά ή αν υπάρχει ανεπαρκής στοματική υγιεινή, η συσσώρευση πλάκας μπορεί να προκαλέσει αιμορραγία.
    3. Μηχανικός ερεθισμός: Η χρήση των νάρθηκων μπορεί να προκαλέσει μηχανικό ερεθισμό στα ούλα, ειδικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή