• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/08/2024

Καλησπέρα έχω γοπ παίρνω νεξιουμ 3 χρόνια γίνεται από τη διαγραγματοκηλη δυο εκατοστά περίπου που έχω είμαι 30 ετών γυναίκα και ίσως τα επόμενα χρόνια θελήσω να κάνω κάποιο παιδί ..ο γαστρεντερολόγος θέλει να σταματήσω το νεξιουμ κ τα χάπια της κατηγορίας αυτής κ να κάνω χειρουργείο για 2 εκατοστά ..αν το διακόψω καίγομαι σε λιγεσ Μερες .Έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτά τα χειρουργεία είμαι σε έξαρση άγχωδης διαταραχής (κρίσεις πανικου) κ ότι δε κρατάνε μια ζωή ειδικά αν το κάνω στα 30 και ότι ίσως μια εγκυμοσύνη στα επόμενα χρόνια χαλάσει το αποτέλεσμα του χειρουργείου & μ ξανά ανοίξει το διάφραγμα .Έχω έρθει σε απόγνωση μόνο με τη σκέψη του χειρουργείου παθαίνω κρίσεις κάτι που δεν είχα πριν μου το αναφέρει ότι θα προχωρούσαμε ετσι , Τι πρόβλημα υπάρχει με το να συνεχίσω αλλά 4-5 χρόνια το νεξιουμ κ γύρω στα 35 να καταλήξω στο τι θέλω να κάνω με το θέμα αυτο ; Αιματολογικές έχω κάνει στον ενάμισι απ τα 3 χρόνια που το παίρνω δεν με πείραξε κάπου στο συκώτι η στα νεφρά και ο αιματοκρίτης μου είναι 41.

1 ειδικός απάντησε

  • Συνήθως, οι γαστρεντερολόγοι δεν προτείνουμε το χειρουργείο ως λύση για τις περιπτώσεις αυτές εκτός εάν η αίσθηση παλινδρόμησης επιμένει παρά τη φαρμακευτική θεραπεία και κάνει την καθημερινότητα του ασθενούς αφόρητη ή εάν υπάρχει και κάτι άλλο ως εύρημα από τις εξετάσεις (πχ μια οισοφαγίτιδα που επιμένει). Λαμβάνοντας υπόψη τα στοιχεία που αναφέρετε και μόνο, ισχύει ότι 2 εκ. είναι το μικρότερο μέγεθος διαφραγματοκήλης. Επίσης, οι επεμβάσεις αυτές πράγματι δεν έχουν 100% εξασφάλιση εξαφάνισης συμπτωμάτων. Ακόμα, φάρμακα όπως το nexium, στη μικρή τους δόση είναι γενικά καλά ανεκτά και ασφαλή και έχουν ευρεία χρήση διεθνώς. Προφανώς κάποιος πο... Διάβασε περισσότερα

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.