• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/08/2024

24 ετών, τα δόντια μου έχουν την τάση να είναι ευαίσθητα, είναι φαγωμένα σε σχεδόν όλα τα δόντια, στην περίοδο των πανελληνίων (18) έτριζα πολύ τα δόντια μου και δεν το καταλάβαινα. Κάθε 6μηνο πηγαίνω για καθαρισμό, έκανα σφράγισμα πριν 1.5 χρόνο στην κάτω δεξιά μεριά 2 δόντια πριν το τελευταίο (δεν γνωρίζω τις ονομασίες με συγχωρείτε), μετά από κάθε καθαρισμό δεν έχω κανένα πρόβλημα καμία ενόχληση όλα πάνε καλώς. Αυτή την φορά στις 6 Αυγούστου έκανα το καθιερωμένο μου και το ίδιο βράδυ απέκτησα τρομερό πόνο σε όλη την δεξιά μεριά της γνάθου (κάτω μεριά) δεν μπορούσα να κοιμήθω, κατόπιν επικοινωνίας μου ζητήθηκε να έχω οδοντόκρεμα για ευαίσθητα (βάζω sensodyne repair and protect) μαλακιά οδοντόβουρτσα (έχω μαλακή από πάντα και στο τρίμηνο την αλλάζω), και στοματικό διάλυμα για ευαίσθητα δόντια (Frezyderm Sensitive Teeth Στοματικό Διάλυμα για Ευαίσθητα Δόντια), το οποίο περνάει εκ μέρη αλλά επανέρχεται, με εμποδίζει να κοιμάμαι καλά και προκαλείται σε άκυρες στιγμές. Έψαξα και έμαθα ότι με niflamol θα έκανε δουλειά ώστε να περάσει ένα χρονικό διάστημα γιατί μετά το καθαρισμό φαντάζομαι θα επουλώνεται μιας και είχα πλάκα. Να σημειωθεί ότι αυτό το καλοκαίρι έτρωγα σε συχνή συχνότητα παγωτίνια χωνάκι και ξυλάκι και παραλλήλως έπινα κόκα κόλα zero, απέχω από τον καφέ, και πάντα βουρτσίσω 1 ώρα αφού ήπια/έφαγα το οτιδήποτε. Φαντάζομαι είναι λίγο από όλα από το παγωτό, αναψυκτικό να έχω ευαισθησία αλλά όταν απλώνω οδοντόκρεμα στην περιοχή αυτή πάνω στα δόντια περνάει ο πόνος για μισή ώρα τουλάχιστον. Ο οδοντίατρος επιμένει ότι θα περάσει με το καιρό και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας ούτε ότι το σφράγισμα έχει θέμα, τι να κάνω; Ευχαριστώ σε όσους το διαβάσουν.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον έχετε ευαισθησία θα πρέπει να περιορίσετε την λήψη πολύ παγωμενων και να σταματήσετε την κατανάλωση κόκα κολας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Κατανοώ την ταλαιπωρία σας και την ανάγκη σας για μια λύση. Η ευαισθησία των δοντιών μετά από καθαρισμό είναι συνηθισμένη, ειδικά αν έχετε ιστορικό τριξίματος δοντιών (βρουξισμός) και ευαισθησία. Ωστόσο, ο παρατεταμένος και έντονος πόνος που περιγράφετε χρειάζεται προσεκτική παρακολούθηση. Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορεί να σας βοηθήσουν:

    1. Συνεχίστε να χρησιμοποιείτε προϊόντα για ευαίσθητα δόντια: Συνεχίστε να χρησιμοποιείτε την οδοντόκρεμα και το στοματικό διάλυμα που συνιστά ο οδοντίατρός σας. Η χρήση αυτών των προϊόντων μπορεί να χρειαστεί αρκετές εβδομάδες για να δείξει πλήρη αποτελέσματα.
    2. Αποφύγετε πολύ ζεστά ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Πολύ ορθά χρησιμοποθείτε τα προϊόντα αυτά για ευαίσθητα δόντια. Σίγουρα χρειάζεται μέτρο στην κατανάλωση γλυκών και αναψυκτικών. Ο πόνος ο βραδινός όμως που αναφέρετε στις 6 Αυγούστου μετά τον καθαρισμό, αν είχε διάρκεια, αν δηλαδή ήταν συνεχής, δε νομίζω ότι οφείλεται στα ευαίσθητα δόντια σας. Είτε οφείλεται σε κάποιο δόντι, είτε σε πόνο μυικό του στοματογναθικού σας συστήματος λόγω κόπωσης ή σφιξίματος δοντιών. Να το ελέγξετε ξανά με το γιατρό σας

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.