• Γέφυρα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 13/08/2024

Γεια σας.Πριν λίγο καιρό έκανα γέφυρα τριών δοντιών επειδή έλειπε το δόντι νούμερο 5.Ομως το καινούριο δόντι είναι πιο μικρό από τα διπλανά του και λίγο πιο μέσα από τα άλλα δύο.Δεν έχω πόνο και επίσης τρώω μια χαρά.Ειναι ,όμως,αυτό σωστό;Αισθητικά,αν και δεν φαίνεται,προσωπικά δεν μου αρέσει.Ευχαριστώ για την απάντηση σας εκ των προτέρων.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα έπρεπε να είχατε εκφράσει τις αμφιβολίες σας πριν σας κολλήσει μόνιμα την γέφυρα ο οδοντίατρος

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας. Για να μπορέσουμε να απαντήσουμε σωστά στην ερώτηση σας θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν τους χώρους που προϋπάρχουν στην περιοχή του δοντιού που λείπει. Μπορεί τα όμορα δόντια ή κ οι ανταγωνιστές (δόντια του αντιθέτου φραγμού) να έχουν περιορίσει αυτούς τους χώρους σε βαθμό που να μην μας αφήνουν περιθώρια για "μεγαλύτερο" δόντι προσθετικά. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κατανοώ την ανησυχία σας. Το γεγονός ότι η γέφυρα που τοποθετήθηκε έχει διαφορετικό μέγεθος ή θέση σε σχέση με τα διπλανά δόντια μπορεί να είναι αισθητικά δυσάρεστο, ακόμα κι αν δεν επηρεάζει τη λειτουργία σας.

    Από τεχνικής άποψης, η γέφυρα θα πρέπει να είναι σωστά ευθυγραμμισμένη και να έχει το κατάλληλο μέγεθος, ώστε να ταιριάζει αισθητικά και λειτουργικά με τα υπόλοιπα δόντια. Το ότι δεν νιώθετε πόνο και μπορείτε να τρώτε κανονικά είναι σίγουρα θετικό, αλλά η αισθητική είναι επίσης σημαντική, ιδιαίτερα εάν εσείς δεν είστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα.

    Θα ήταν καλό να επικοινωνήσετε με τον οδοντίατρό σας και να του εκφρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Μάλλον σωστό είναι και θα έγινε έτσι λόγω περιορισμών.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η μελέτη του διαθέσιμου χώρου σε συνδυασμό με την επιδεξιότητα του οδοντιάτρου και βέβαια του οδοντοτεχνίτη δίνει το βέλτιστο αποτέλεσμα.
    .. νομίζω...εννοήσατε..!

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Σε κάθε γέφυρα που κατασκευαζεται γίνεται προβα (μέγεθος,σχήμα χρωμα, μορφολογία). Αν στην προβα αυτή δεν έγινε αντιληπτό από εσάς ή τον οδοντίατρο τότε η γέφυρα κολληθηκε με κόλλα μόνιμης συγκόλλησης. Τώρα θα πρέπει για να βγει να καταστραφεί και να φτιαχτεί εκ νέου. Αν στηννπεοβα όμως είχε γίνει αντιληπτο κάτι που δεν μας αρέσει τότε μπορεί να τροποποιηθεί από τον συνεργαζομενο οδοντοτεχνιτη

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Θα σας εξηγήσει ο οδοντίατρός σας το λόγο. Μήπως είχατε χάσει το δόντι σας πολύ καιρό πριν με αποτέλεσμα να μειωθεί ο χώρος

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.