• Γαστροσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 25/06/2024

Χειρουργείο θολοπλαστικής ή φάρμακα για παλινδρομήσεις και οισοφαγίτιδα;

καλησπερα! ειμαι 26 ετων και εχω μη λειτουργικό κατωτερο σφικτήρα του οισοφαγου (οπότε εχω παλλινδρομήσεις) από πρόσφατη γαστροσκόπηση βρεθηκε 1ου βαθμού οισοφαγίτιδα . Θά παίρνω λαπραζόλ για 3 μήνες . Υστερα θα πρέπει να υποβληθώ σε χειρουργείο θωλοπλαστικής για να μην ξανά έχω τα ιδια προβληματα ή και χειρότερα? ή απλα κάθε φορα θα πρεπει να ξεκινάω χαπια αμα νιώθω πως γινονται εντονες οι παλινδρομισεις? επίσης απο οσο καταλαβαίνω , οσο και να φτιάξω την διατροφη παλλινδρομίσεις θα εχω παντα μιας και ειναι ο οισοφαγος ανοικτός. (εχω φυσιολογικά κιλά και φυσικη κατάσταση, μονο η διατροφή μου ηταν κακη τα τελευταία χρονια λογο στρατου , δουλειας κτλπ)

3 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να δω την γαστροσκόπηση σας και να συζητηθεί το ζήτημα. Εγχείρηση μετά απο μία γαστροσκόπηση είναι υπερβολή.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Οχι ακριβώς. Πολύς κόσμος έχει ανεπάρκεια του σφιγκτήρα αυτού. Το χειρουργείο που αναφέρετε ενδείκνυται για ανθρώπους με μεγάλη διαφραγματοκήλη και οι οποίοι δεν καλύπτονται από τη φαρμακευτική αγωγή και τις αλλαγές στη διατροφή. Το χειρουργείο αυτό δεν είναι επέμβαση ρουτίνας - είναι σύνθετη επέμβαση και η εξαφάνιση των συμπτωμάτων δεν είναι 100% εγγυημένη.
    Στην περίπτωση σας θα πρέπει να αλλάξετε κάποιες διατροφικές σας συνήθειες μόνιμα και να πάρετε το φάρμακο που αναφέρατε (κατά κανόνα όχι μόνιμα).

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Η θολοπλαστική (χειρουργείο για την παλινδρόμηση) μπορεί να είναι αρκετά επεμβατική και να προκαλέσει σοβαρές επιπλοκές, γι'αυτό συστήνεται σε ανθρώπους με Hill IV (ήτοι ΟΡΘΑΝΟΙΚΤΗ "πόρτα" από τον οισοφάγο στο στομάχι) κι εφόσον ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ η καθημερινότητα του ασθενούς, π.χ. ΔΕΝ μπορεί να δουλέψει, ΔΕΝ μπορεί να κοιμηθεί, κάνει συχνές λοιμώξεις αναπνευστικού από εισρόφηση κτλ...
    Μιλήστε με τον γαστρεντερολόγο σας και, ίσως, έναν εξειδικευμένο χειρουργό και μην βιάζεσθε να καταφύγετε σε τόσο επεμβατικές λύσεις γιατί μετά μπορεί να το μετανιώσετε...
    Πέραν του κόστους που είναι υψηλό.
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.