• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/07/2024

Είναι το κλωστηρίδιο ενδονοσοκομειακό μικρόβιο ή μπορεί να κολληθεί αλλού;

Καλημέρα ο γιος μου 18 ετών πριν 2 μήνες κόλλησε γαστρεντερίτιδα. Ξεκίνησε με πυρετό πάνω από 39 και μετά διάρροιες. Ο γιατρός μας έδωσε τη rifacol για τρεις μέρες. Του πέρασε κι ήταν πολύ καλά. Μετά από δύο εβδομάδες όμως ξεκίνησαν πάλι διάρροιες. Μας δίνει πάλι rifacol αλλά στις τρεις μέρες ανεβάζει 37.8 και μας αλλάζει την αντιβίωση με ciproxin. Κάνουμε καλλιέργεια κοπράνων και βρέθηκε το κλωστηρίδιο. Τα λευκά του 14700. Ξεκινάμε αμέσως αντιβίωση flagyl. Πήγαινε πολύ καλά αλλά την 9η μέρα έκανε πάλι διάρροιες και τη σταματήσαμε. Κάναμε πάλι καλλιέργεια για κλωστηρίδιο όπου οι τοξίνες βρέθηκαν αρνητικές και κανονίζουμε κολονοσκόπηση για να δούμε για ΙΦΝΕ. Όμως ενδιάμεσα το παιδί χειροτέρεψε με πυρετό 38.2 και συνεχόμενες διάρροιες και το πήγαμε στα επείγοντα στο νοσοκομείο. Εκεί ο παθολόγος που τον εξέτασε και αφού είδε τις καλλιέργειες μας είπε ότι μπορεί οι τοξίνες του κλωστηριδίου να μην φαίνονται αλλά υπάρχει θετικό το αντιγόνο. Οπότε ήταν σίγουρος για κλωστηρίδιο και μας είπε ότι η flagyl που παίρναμε δεν ήταν σωστή και μας έδωσε βανκομυκίνη για 10 μέρες. Από την πρώτη μέρα το παιδί το παιδί είδε μεγάλη βελτίωση χωρίς πυρετό και με σχηματισμένα κόπρανα δύο φορές την ημέρα. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα της αντιβίωσης και νιώθει εντελώς καλά. Ήθελα να ρωτήσω αν ήταν ΙΦΝΕ θα περνούσε μόνο με την αντιβίωση; Πρέπει να το ψάξουμε; Το κλωστηρίδιο διάβασα ότι είναι ενδονοσοκομειακο μικρόβιο. Ισχύει αυτό ή μπορεί να το κολλήσει και αλλού; Να σημειώσω ότι δεν νοσηλεύτηκε καθόλου σε νοσοκομείο. Μόνο το Κέντρο Υγείας της περιοχής μας την πρώτη φορά που κόλλησε και του έδωσαν την rifacol.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Προφανώς ήταν διάρροια από κλωστηρίδιο.
    Μόνο αυτή θα πέρναγε με Βανκομυκίνη.
    Σωστή διάγνωση και σωστή θεραπεία (το flagyl δεν κάνει τίποτα).

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Τι ισχύει για το κλωστηρίδιο : κάποιοι άνθρωποι είναι φορείς αλλά δεν τους προκαλεί κολίτιδα (με διάρροιες, πυρετο κλπ). Συνήθως κολίτιδα προκαλεί σε ανθρώπους που έχουν πάρει πολλές αντιβιώσεις σε μικρό διάστημα και αυτό έχει αλλοιώσει την ισορροπία των μικροβίων στο έντερο (γι' αυτό συχνότερα συνδέεται με σοβαρά πάσχοντες στα νοσοκομεία). Οι τοξίνες του είναι ένδειξη της ενεργότητας του στο έντερο και όχι απλά η παρουσία του. Δεν διευκρινίσατε εάν σε όλο αυτό το διάστημα μιλήσατε με γαστρεντερολόγο ή μόνο με τον οικογενειακό σας γιατρό... Εάν όχι, θα σας συνιστούσα να το κάνετε. Όσο για το ερώτημα σας, οι ΙΦΝΕ είναι χρόνια νοσήματα με υ... Διάβασε περισσότερα

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.