• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/07/2024

Πεπτικά προβλήματα, ναυτία και μουδιάσματα τα πρωινά - Τι να κάνω;

Καλημέρα. Εδώ και πολύ καιρό ταλαιπωρουμαι από διάφορα θέματα με πεπτικό μου σύστημα, κύριος όμως με τάσεις για εμετούς, μούδιασμα και μυρμήγκιασμα ειδικά τα πρωινά σε όλο μου το σώμα , ναυτία κλπ. Πριν δύο χρόνια έκανα γαστροσκοπισι το οποίο δεν έδειξε έλκος, αλλά μετά από δείγματα που πείρε ο γιατρός διαπίστωσε ότι είχα ελικοβακτιριδιο, ξεκινήσα την αγωγή με της αντιβίωσης και μετά από επανέλεγχο δεν βρέθηκε ελικοβακτιριδιο. Πέρυσι λοιπόν το καλοκαίρι είχα πάλι τα ίδια συμπτώματα, ξεκινήσα πάλι νεξιουμ και σιλροτον αλα δεν είδα διαφορά μεγαλι, η διάθεση μου και η ζωή μου έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό γιατί πάλι φέτος έχω τα ίδια συμπτώματα και όλο αυτό με έχει καταβάλει και ψυχολογικά. Να προσθέσω ότι τα τελευταία 14 χρόνια δουλεύω σεζόν σε νησί , άρα και η διατροφή μου αλλάζει. Σίγουρα παίζει ρόλο και αυτό αλα μετά από τόσο ψάξιμο , εξετάσεις και φάρμακα περιμένα μια βελτίωση. Και τώρα που σας γράφω ξύπνησα το πρωί και το σώμα μου είναι σαν μουδιασμένο, έχω κόπωση, ναυτία και όταν κάνω εμετό βγάζω λίγο κίτρινο υγρό. Και αυτό συνεχίζει και κρατάει όλο το καλοκαίρι σύμφωνα με και με τα προηγούμενα καλοκαίρια. Πρέπει να δουλεύω γιατί έχω γυναίκα και παιδιά και όλο αυτό δεν με αφήνει ούτε να δουλεύω, είμαι σερβιτόρος και η δουλειά μου είναι απαιτητική, και δεν μπορώ ούτε να χαμογελάω με όλο αυτό που γίνεται με την υγεία μού.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα αυτά που περιγράφετε είναι άσχετα με το στομάχι σας και το ελικοβακτηρίδιο και για τον λόγο αγτό δεν περνάνε με nexium κλπ.
    Περισσότερο κούραση και άγχος θυμίζουν. Φάτε καλύτερα, ενυδατωθείτε και όταν γυρίσετε σπίτι σας κάνετε κάποιον εργαστηριακό έλεγχο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Κάτι που έχει τόση διάρκεια θέλει έρευνα σε βάθος. Καταρχάς τα απλά : το σύμπτωμα υπάρχει μόνο όταν είστε εκτός έδρας ; αν ναι προσέξτε το νερό που πίνετε (στα νησιά είναι μεγάλο πρόβλημα) ή και το θέμα του άγχους. Αν τα έχετε ψάξει αυτά χωρίς να βρείτε λύση, παραπάνω έλεγχος απαιτεί εξετάσεις αίματος με έλεγχο ηπατικής λειτουργίας, αντισώματα κάποιων ιογενών νοσημάτων, θυρεοειδή και κατ' ελάχιστο υπέρηχο κοιλίας.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Θα πρέπει να επανελεγχθείτε αρχικά από γαστρεντερολόγο και να κάνετε και μίαν συνάντηση με ψυχίατρο λόγω του έντονου περιγραφόμενου - εξ υμών - στρες στο οποίο υπόκεισθε.
    Το έντονο άγχος δύναται να δώσει συμπτώματα εκ τυο γαστρεντερικού (και όχι μόνον...).
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.