Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Εξέταση μαστού
  • Υποβλήθηκε 12/08/2024

Καλησπέρα σας. Έχω εντοπίσει από περυσι ενα μικρό επώδυνο λεμφαδένα μεταξύ αριστερού στήθους και μασχάλης. Είναι πολύ μικρό σε μέγεθος ένος κόκκου φακής και δεν έχει αλλάξει μέγεθος μέσα στον 1,5 χρόνο αυτό. Γίνεται επώδυνο καποιες φορές από μόνο του και άλλες πάλι μόνο αν το εντοπίσω και το πιέσω. Δεν ειβαι σκληρό ούτε αμετακίνητο. Ο γυναικολόγος μου στην ψηλαφιση που Πραγματοποίησε στους δύο ετήσιος έλεγχος πέρυσι και φέτος αντίστοιχα μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι είναι όντως ένας μικρός λεμφαδένας. Ωστόσο επειδή ειμαι 35 ετών έκλεισα ραντεβού για να το δούμε και με έναν υπέρηχο έστω κ προληπτικά. Υπάρχει πιστεύετε κίνδυνος να πρόκειται για κάτι σοβαρό; Πιο πολύ ανησυχώ επειδή πρόκειται για λεμφαδένα και δεν ξέρω σε ποια περίπτωση πρήζεται ένας μικρός λεμφαδένας στο στήθος. Το ραντεβού μου που θέλει ακόμη 10 μέρες και επειδή τις τελευταίες μέρες νιώθω πάλι μια μικρή ενόχληση έχω αγχωθεί αρκετά γι’ αυτό και αποφάσισα να ρωτήσω εδώ (Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αλλά θήλασα και τα δύο μου παιδιά συνεχόμενα από το διάστημα 2018 μέχρι και πέρυσι το καλοκαίρι και πριν τρία χρόνια είχα παρουσιάσει μία φλεγμονή από το θηλασμό στο στήθος αυτό και είχα πάρει για μερικές μέρες αντιβίωση δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει κάποια σύνδεση με αυτό).ευχαριστώ πολύ!!

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα γενικά είναι ένας μικρός και επώδυνος λεμφαδένας οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Επειδή το πιέζετε και πονάει μπορεί να είναι φλεγμονή ιδρωτοποιού αδένα.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.