Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Εξέταση μαστού
  • Υποβλήθηκε 26/07/2024

Καλημέρα! Είμαι 37 ετών και έχω εδώ και περίπου 1.5 χρόνο ένα "μπαλάκι" στον αριστερό μαστό το οποίο δε με είχε ανησυχήσει καθώς θήλαζα και λίγους μήνες πριν εμφανιστεί είχα στο ίδιο σημείο γαλακτοκήλη στην οποία έγινε παρακέντηση και ενημερώθηκα πως πιθανότατα θα ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πράγμα αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό οπότε αφού αποθηλάσω και εάν παραμένει μετά από 3 μήνες να επισκεφθώ ξανά το γιατρό μου για να το αφαιρέσουμε με τον ίδιο τρόπο. Έτσι όταν εμφανίστηκε αυτό το "μπαλάκι" και καθώς ήταν στο ίδιο σημείο θεώρησα πως ήταν το ίδιο πράγμα και δεν ασχολήθηκα πάρα τώρα που έχει περάσει το τρίμηνο από τον αποθηλασμό. Τελικά όμως είναι κάτι άλλο. Κατά την εξέταση βρέθηκε πως είναι κάποια συμπαγής, σκληρή μάζα μεγέθους 2.6cm . Λήφθηκε δείγμα για βιοψία και ενημερώθηκα πως είναι μάλλον ένα απλό ινοαδένωμα και είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να είναι κάτι κακό. Μου είπε ο γιατρός πως ανάλογα με το αποτέλεσμα της βιοψίας θα επιλέξουμε την ανάλογη θεραπεία αλλά ακόμα και στο πιο αισιόδοξο σενάριο θα πρέπει να αφαιρεθεί και μάλιστα σύντομα. Είναι αλήθεια πως θα πρέπει να αφαιρεθεί οπωσδήποτε; Δεν μπορεί να γίνεται έλεγχος περιοδικά και να κρίνουμε στην πορεία εάν είναι ή όχι κάτι που απαιτείται αφαίρεση;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα είναι προτιμότερο να εξαιρεθεί χειρουργικά και να σταλεί για ιστολογική εξέταση .Είναι μεγάλο για να το παρακολουθείτε.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.