• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Ο πίσω φρονιμητης στην άνω γνάθο μου έχει ανατείλει εντελώς , απλά έχει βγει προς τα πλάγια προς την πλευρά από το μάγουλο. Δηλαδή προς τα έξω κι όχι εντελώς ίσια όπως την υπόλοιπη οδοντική σειρά . Αυτό θα είναι πρόβλημα ; Για να καταλάβετε έχει μια κλήση προς το μάγουλο δηλαδή προς τα έξω αρκετά έντονη

7 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να τον αφαιρέσετε.

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καταλαβα, χρειαζεται εξεταση για το αν οντως ενοχλει ο φρονιμιτης και χρειαζεται εξαγωγη, μπορει και οχι.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν σας γδέρνει είναι πρόβλημα και πρέπει να αφαιρεθεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η θέση και η κλίση ενός φρονιμίτη μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, ειδικά όταν ανατέλλει σε μια ασυνήθιστη κατεύθυνση όπως προς το μάγουλο:

    1. Ερεθισμός και πόνος: Η κλίση προς το μάγουλο μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο μάγουλο, πόνο ή πληγές, ειδικά κατά το μάσημα.
    2. Δυσκολία στον καθαρισμό: Η ασυνήθιστη θέση δυσκολεύει τον καθαρισμό του φρονιμίτη, αυξάνοντας τον κίνδυνο για τερηδόνα και ουλίτιδα.
    3. Πίεση στα υπόλοιπα δόντια: Μπορεί να ασκεί πίεση στα γειτονικά δόντια, οδηγώντας σε αλλαγές στην ευθυγράμμιση τους ή πόνο.
    4. Προβλήματα ομιλίας ή μάσησης: Αν η κλίση του δοντιού είναι αρκετά έντονη, μπορεί να επηρεάσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Προγραμματιστε εξαγωγή σε ειδικό κατά προτίμηση

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Καλό είναι να τον βγαλετε γιατί υπάρχει περίπτωση να δαγκώνετε το μάγουλο σας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια