• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 28/06/2024

Μετά από εξαγωγή δοντιου που έκανα και πονούσε το σημείο εκείνο, πήγα στο γιατρό μου είπε πως είναι ξηρό φατνίο αλλά δεν μου έγραψε κάποια αντιβιωση μόνο να βάζω γαρυφαλελαιο σε εκείνο το σημείο και αν πονάω να πίνω κάποιο παυσίπονο κ αν δεν περάσει καθόλου να ξανά πάω για να μου δώσει κάποια αντιβιωση. Κ πόνος βέβαια δεν είναι τόσο έντονος όσο πριν, μου έβγαλε και τα ράμματα και είναι τώρα ανοιχτό το σημείο αν και υπάρχει μερικές φορές με πιάνει ένασ πόνος αλλά όχι τόσο έντονος. Υπάρχει κάποιοσ άλλος τρόπος για να περάσει εντελώς ή χρειάζεται τον χρόνο του το συγκεκριμένο πρόβλημα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Σωστά το αντιμετώπισε συνήθως δε χρειάζεται αντιβίωση και θέλει το χρόνο του για να ηρεμήσει και ακόμα περισσότερο καιρό για να κλείσει η τρύπα που έχει μείνει στη θέση του εξαγωγης για την επούλωση γίνεται κατά δεύτερο σκοπό Ξεκινάει δηλαδή από τα τοιχώματα του ελλείμματος και τον πυθμένα του να κλείνει σιγά-σιγά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το ξηρό φατνίο σίγουρα θέλει το χρόνο του. Εφόσον βελτιώνεται έστω και λίγο καθημερινά , πάει καλά.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • To γσρυφαλεαιο θα σας δημιουργήσει ερεθισμό.

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το ξηρό φατνίο (ή ξηρή φατνιαλγία) μετά από εξαγωγή δοντιού είναι μια συνηθισμένη επιπλοκή και μπορεί να είναι αρκετά επώδυνο. Η αντιμετώπιση που σου πρότεινε ο γιατρός σου είναι συνήθης και στόχος είναι να διαχειριστείς τον πόνο και να βοηθήσεις το σημείο να επουλωθεί.

    Αντιμετώπιση και Φροντίδα Ξηρού Φατνίου

    1. Γαρυφαλέλαιο: Η εφαρμογή γαρυφαλέλαιου μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του πόνου λόγω των αντιφλεγμονωδών και αναισθητικών ιδιοτήτων του.
    2. Πλύσεις με αλατόνερο: Πλύσεις με ζεστό αλατόνερο (μισό κουταλάκι αλάτι σε ένα ποτήρι ζεστό νερό) μπορούν να βοηθήσουν στην καθαριότητα του σημείου και στην απομάκρυνση τροφώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΙΣΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ. ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Η αντιβιωση δεν θα βελτιωσει την κατασταση. Παντως απο οτι φαινεται, εχει βελτιωθει πολυ, θα παρει τον χρονο του, φαινεται να ειναι σε καλο δρομο η επουλωση...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια