• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 20/06/2024

Είναι αποτελεσματική η χλωρεξιδίνη για φλεγμονή φρονιμίτη πριν ταξίδι;

Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο Βέλγιο (για 15 ημέρες ακόμα) και σήμερα πήγα σε οδοντίατρο γιατί είχα 3η μέρα πόνου στον κάτω αριστερό φρονιμίτη. Μετά από εξέταση και πανοραμική, ο γιατρός μου είπε ότι ο φρονιμίτης κουνιέται λίγο διότι έχει φλεγμονή κάτω στην ρίζα, επειδή εισχώρησε κάποιο παθογόνο, μιας και έχουν υποχωρήσει λίγο τα ούλα μου λόγω ηλικίας. Μου έδωσε συνταγή για πλύσεις με Corsodyl δηλαδή Chlorhexidine (γλυκονική χλωρεξιδίνη) για μια εβδομάδα κι αν δεν φύγει ο πόνος, να πάω να μου αφαιρέσει το δόντι. Είναι δυνατόν να έχει αποτέλεσμα η στοματική πλύση με χλωρεξιδίνη σε τόσο βαθιά φλεγμονή; Ρωτάω για να δω τις επιλογές μου, διότι αν χάσω μια εβδομάδα με τις πλύσεις και μετά πρέπει να κάνω το ταξίδι επιστροφής των 3.000 χλμ οδικώς (συν 4 επαγγελματικά ραντεβού σε 4 χώρες), με πόνους ή και επιπλοκές από πρόσφατη αφαίρεση φρονιμίτη, δεν θα ήταν καθόλου...φρόνιμο!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρταται απο την περιπτωση, οντως υπαρχει ισχυρο ενδεχομενο να μην βοηθησει το διαλυμα καθως το καλυτερο ειναι να γινει καποια θεραπεια απο οδοντιατρο, Καλο θα ηταν ο οδοντιατρος να '' ζηγιζε " τις θεραπευτικες του επιλογες με βαση το απαιτητικο σας προγραμμα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι το στοματικό διάλυμα δεν θα σας βοηθήσει καλύτερα να πάρετε λίγο αντιβίωση και μετά γυρίζοντας στην Ελλάδα να το αφαιρέσετε

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Θα πρέπει να πάρετε αντιβίωση
    Δεν αρκούν οι πλύσεις

    Κορμά Μαρία

    Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας το πιο σίγουρο και ασφαλές στο αποτέλεσμα ώστε να φύγει φλεγμονή και να βγει το δόντι είναι να πάρετε αντιβίωση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Θεωρητικά η καλή στοματική υγιεινή της περιοχής κ οι πλύσεις με χλωρεξιδίνη θα βοηθήσουν προσωρινά. Πρακτικά προσφέρουν μικρο ποσοστό ανακούφισης. Το ποσοστό αυτό αυξάνεται όταν συνοδεύονται με αντιφλεγμονώδη κ αντιβιωτική αγωγή. Φυσικά η οριστική λύση του προβλήματος δίνεται με εξαγωγή του φρονημιτη, όπου με σωστό καθαρισμό της περιοχής, συρραφή, πιθανή αντιβιωτική κάλυψη κ αν ακολουθήσουμε πιστά τις μετεξακτικες οδηγίες, τα ποσοστά ενοχλήσεων κ επιπλοκών είναι πολύ μικρά κ η ανακούφιση κ επίλυση του προβλήματος οριστική. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα σας απαλύνει την όλη συμπυωματολογια αλλά δεν θα αρει το αίτιο
    Η εξαγωγή είναι μονόδρομος στο άμεσο μέλλον

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Προχωρήστε στην εξαγωγή το συντομότερο

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.