• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 02/09/2024

Καλησπέρα σχεδόν πριν έναν μήνα και κάτι μερεσ έκανα 2 χειρουργικές εξαγωγές φρονιμίτη καθώς φόραγα σιδεράκια,την ίδια μέρα που μου έβγαλαν τα ράμματα που έσφιξαν και τα σιδεράκια,την επόμενη μέρα ξύπνησα πρησμένη μου συνταξιογραφησαν αντιβίωση Amoxil για δεύτερη φορά καθώς μόνη μου βρήκα ένα ράμμα στην πληγή και το αφαίρεσα έπειτα από μερικές μέρες ξεπρηστηκα αλλά δν άργησε πολύ το επόμενο πρήξιμο με πολύ πυον μου ξανά δώσανε μια πιο βαριά αντιβιωση Augmentin και μου αφαίρεσαν πολύ πυον και από τισ δύο μεριές ξεπρηστηκα μετά από μερικές μέρες ξαμα πρηστηκα καθώς ξανά επαναλάβαμε την ίδια διαδικασία πάλι με αντιβίωση και μου αφαίρεσαν απλά το πύον τι μπορεί να έχει γίνει λάθος;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Χωρίς κλινικό και ακτινογραφικό ελεγχο Δεν μπορώ να πω κάτι θα είναι απλώς υποθέσεις που δεν θα βοηθήσουν στην ουσία το πρόβλημα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Από την περιγραφή σας φαίνεται ότι η διαδικασία επούλωσης μετά τις εξαγωγές των φρονιμιτών δεν προχώρησε όπως αναμενόταν και πιθανόν να έχετε αναπτύξει **λοίμωξη** στην περιοχή. Το γεγονός ότι υπήρξε συνεχόμενη επανεμφάνιση πρηξίματος και πυώδους εκκρίματος παρά την αντιβιοτική αγωγή υποδηλώνει ότι η λοίμωξη δεν καταπολεμήθηκε πλήρως ή ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο υποκείμενο πρόβλημα.

    **Πιθανές αιτίες:**
    1. **Υπολειπόμενη λοίμωξη**: Μπορεί να υπάρχει κάποια λοίμωξη που δεν καταπολεμήθηκε πλήρως παρά την αντιβιοτική αγωγή.

    2. **Υπολειμματικά ράμματα ή ξένα σώματα**: Το γεγονός ότι αφαιρέσατε μόνη σας ένα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • ΠΙΘΑΝΩΣ Ν ΜΗ ΠΙΑΝΕΙ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα. Έτσι όπως μου τα περιγράφετε η περιοχή έχει μολυνθεί γι' αυτό και βγάζει πύον. Θα πρέπει να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.