• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 24/08/2024

Καλησπέρα, πριν από 2 χρόνια έκανα επέμβαση τον κάτω δεξί φρονιμίτη διότι έσπρωχνε το τελευταίο δόντι και προκαλούσε πόνο στην μάσηση και όταν ακουμπούσε με το πάνω δόντι. Μετά την εξαγωγή το δόντι συνέχισε να πονάει στο βούρτσισμα την μάσηση και την αφή με αποτέλεσμα την απονεύρωση του ένα χρόνο μετά. Δυστυχώς το δόντι δεν σταμάτησε να πονάει παρόλο που είναι απονευρωμένο ο πόνος έχει αλλάξει για 3 φορά και πονάει στο βούρτσισμα, την αφή, την επαφή με το άνω δόντι και δίνει επίσης πόνο μόνο του όποτε κάνω κατάχρηση των παυσίπονων. Δυστυχώς αυτή η κατάσταση συνεχίζει για 2 χρόνια και έχω πάει σε αρκετούς οδοντιάτρους καθώς επηρεάζει την καθημερινότητα και διάθεση μου, με πανοραμικές και αξονικές και κανένας δεν βρίσκει τίποτα και να ακούω πράγματα του τύπου θα περάσει μπορεί να είναι στο μυαλό σου. Υπήρξε η πρόταση να γίνει δοκιμή με φάρμακα για νευραλγία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει τον κόπο διότι ξέρω ότι έχουν παρενέργειες Ευχαριστώ πολύ!

1 ειδικός απάντησε

  • Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση που περιγράφετε είναι ιδιαίτερα ενοχλητική και επηρεάζει την καθημερινότητά σας, ειδικά εφόσον το πρόβλημα συνεχίζεται για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα παρά την απονεύρωση και τις επισκέψεις σε αρκετούς οδοντιάτρους.

    Από την περιγραφή σας, μοιάζει να πρόκειται για ένα αρκετά περίπλοκο ζήτημα που μπορεί να σχετίζεται όχι μόνο με το ίδιο το δόντι, αλλά και με τα νεύρα της περιοχής ή ακόμα και με κάποια μυϊκή ή νευρολογική δυσλειτουργία. Ας εξετάσουμε μερικά πιθανά αίτια και επιλογές για την κατάστασή σας:

    ### Πιθανά αίτια του πόνου:
    1. **Νευραλγία τριδύμου**: Αυτή είναι μια νευρολογική πάθηση πο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.