• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 30/06/2024

Καλησπέρα Έβγαλα την Τρίτη 25/6 φρόνιμητη έγκλειστο το βάθος στο οποίο βρισκόταν το δόντι ήταν αρκετά μεγάλο , πότε θα μπορέσω να αρχίσω γυμναστική και πάλι μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η ανάρρωση μετά από την αφαίρεση ενός έγκλειστου φρονιμίτη εξαρτάται από το βάθος και τη δυσκολία της εξαγωγής. Γενικά, οι συστάσεις για επιστροφή στη γυμναστική είναι:

    1. Ελαφριά Άσκηση: Μπορείτε να αρχίσετε με ελαφριές δραστηριότητες, όπως περπάτημα, μετά από περίπου 3-5 ημέρες.
    2. Κανονική Γυμναστική: Συνήθως, συνιστάται να περιμένετε περίπου 7-10 ημέρες για να επιστρέψετε στην κανονική γυμναστική ή στις πιο έντονες δραστηριότητες.

    Πάντα να ακολουθείτε τις οδηγίες του οδοντιάτρου σας και να αποφεύγετε δραστηριότητες που μπορεί να αυξήσουν τον κίνδυνο επιπλοκών, όπως έντονη άσκηση ή άρση βαρών, μέχρι να επουλωθεί πλή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Υπομονη λιγες μερες ακομα μεχρι να νιωθετε πολυ ηρεμη την περιοχη της εξαγωγης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μετά περίπου από 10-12 ημέρες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Στις δραστηριότητες σας μπορείτε να επιστρέψετε από την επόμενη η μεθεπόμενη μέρα.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου