• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 03/07/2024

Καλησπέρα, αφαίρεσα κάτω έγκλειστο φρονιμιτη πριν 20 μέρες. Ενώ η επουλωση πήγε καλά, με ξύπνησε πόνος στο σημείο και υπάρχει ελαφριά αιμορραγία κ έχει κοκκινίσει το ούλο. Επίσης τα ράμματα δεν απορροφηθεί ακόμα. Ειναι φυσιολογικός ο πόνος ξαφνικά 20 μέρες μετά;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να μην έχει σχέση με την εξαγωγή. Επισκεφθείτε τον Οδοντίατρό σας.

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Όχι, δεν είναι. Να σας εξετάσει ο γιατρός σας αν τα συμπτώματα αυτά συνεχίζονται.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Η εμφάνιση πόνου, αιμορραγίας, και ερυθρότητας στο σημείο της εξαγωγής ενός έγκλειστου φρονιμίτη 20 μέρες μετά την επέμβαση δεν είναι συνήθης και μπορεί να υποδεικνύει κάποια επιπλοκή, όπως:

    1. Λοίμωξη: Μπορεί να έχει προκύψει μόλυνση στην περιοχή. Συμπτώματα περιλαμβάνουν πόνο, πρήξιμο, κοκκινίλα και πυρετό.
    2. Ξηρό φατνίο: Μπορεί να έχει προκληθεί λόγω απώλειας του θρόμβου αίματος που προστατεύει το φατνίο.
    3. Ερεθισμός ή τραύμα: Τα ράμματα ή η επαφή με την περιοχή μπορεί να προκαλούν ερεθισμό ή τραυματισμό.
    4. Υπολείμματα τροφών: Μπορεί να έχουν παγιδευτεί τροφές στην πληγή, προκαλώντας ερεθισμό και πιθανή λοίμωξη.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Όχι δεν είναι φυσιολογικό, αλλά είναι αντιμετωπίσιμο . Πρέπει να επισκεπτείτε τον οδοντίατρό σας άμεσα για να δεί την περιοχή εξαγωγής και να σας καθοδηγήσει. Ίσως χρειαστεί να καθαρίσει την περιοχή από φλεγμονή ή/ και να γίνει κάποια ακτινογραφία.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη