• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 29/06/2024

Γεια σας, εκανα εξαγωγη φρονιμιτη πριν 7 μερες. Ολα καλα μεχρι στιγμης το πρηξιμο εχει φυγει παρολα αυτα καποιες φορες νιωθω μια μικρη ενοχληση κ λιγο πονο; Ειναι φυσιολογικο; Επισης τα ραμματα σε ποσες μερες πρεπει ν τ βγαλω;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά από εξαγωγή φρονιμίτη, είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι ελαφριά ενόχληση ή πόνο για αρκετές ημέρες έως και εβδομάδες. Αυτό μπορεί να οφείλεται στη διαδικασία επούλωσης ή σε μικρή φλεγμονή στην περιοχή.

    Για τα ράμματα, αν είναι απορροφήσιμα, θα διαλυθούν μόνα τους σε 1-2 εβδομάδες περίπου. Αν δεν είναι απορροφήσιμα, ο οδοντίατρος θα πρέπει να τα αφαιρέσει συνήθως μετά από 7-10 ημέρες. Καλό είναι να επικοινωνήσεις με τον οδοντίατρό σου για να σου δώσει ακριβείς οδηγίες, ιδίως αν έχεις οποιεσδήποτε ανησυχίες ή αν ο πόνος επιδεινώνεται.

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Σε 1 εβδομάδα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ειναι φυσιολογικο. Μετα απο 8-10 μερες.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Όλα καλά
    10 μ

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Τα ράμματα αφαιρούνται μετά από 7 ημέρες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ναι είναι φυσιολογικό.Τα ράμματα τα αφαιρείται σε 10-14μερες.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου