• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 17/07/2024

Άνοιξε η τρύπα από εξαγωγή φρονιμίτη μετά από 6 μέρες - Χρειάζονται ράμματα;

Έβγαλα φρονιμίτη, οποίος είχε ήδη σχεδόν βγει και έβγαινε απλά στραβά, ο οδοντίατρος μου, μου έβγαλε τον φρονιμίτη(πάνω δεξιά ) πάρα πολύ εύκολα, ακολούθησα τις οδηγίες του, δεν υπήρξε ούτε πόνος μετά από την εξαγωγή μια ελαφριά ενόχληση το πρώτο βράδυ και λίγη αιμορραγία που είναι φυσιολογικά από ότι μου είπε ο οδοντίατρος. 6 μέρες αργότερα από λάθος μου άνοιξε η τρύπα από τον φρονιμίτη και έβγαλε ελάχιστο αίμα. Θα διορθωθεί από μόνο του ξανά ή θα χρειαστούν ράμματα ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα κλείσει μόνο του.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Θα διορθωθεί από μόνο του απλά θα μείνει λίγο ανοιχτή περιοχή σαν μία ρηχή τρύπα για αρκετό χρονικό διάστημα μέχρι να κλείσει από κόκκαλα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Απλά πιεσατε λίγο παραπάνω την πληγή θα κλείσει μόνο του

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Όχι θα επουλωθει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Εφόσον η τρύπα άνοιξε ξανά 6 μέρες μετά την εξαγωγή του φρονιμίτη και υπάρχει ελαφρά αιμορραγία, το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να επικοινωνήσετε με τον οδοντίατρό σας για συμβουλές. Σε πολλές περιπτώσεις, το σημείο θα επουλωθεί ξανά από μόνο του, ειδικά αν η αιμορραγία είναι μικρή και δεν υπάρχει έντονος πόνος ή άλλες επιπλοκές. Ωστόσο, είναι σημαντικό να είστε σε επαφή με τον οδοντίατρο για να βεβαιωθείτε ότι δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον παρέμβαση όπως ράμματα.

    Εν τω μεταξύ, μπορείτε να ακολουθήσετε τις παρακάτω γενικές οδηγίες για να βοηθήσετε στην επούλωση:

    1. Αποφυγή έντονης σωματικής άσκησης και δραστηριοτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Φυσιολογικα θα κλεισει και δεν θα χρειαστει κατι απο εσας. Παντως καλου κακου επισκευτειτε τον γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.