Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 21/09/2024

Ερωτήσεις μετά από εξαγωγή γομφίου με μόλυνση: κάπνισμα, διατροφή και χρήση αντισηπτικών?

Καλημέρα. Την Πέμπτη το πρωί πριν δύο μέρες έκανα εξαγωγή γομφίου ο οποίος μου είχε προκαλέσει μόλυνση στη κάτω γνάθο. Ο γιατρός παρόλο που η πληγή είναι μεγάλη δεν μου έκανε ράμματα γιατί μου είπε υπάρχει η φλεγμονή. Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 1)Μπορώ να καπνισω τώρα κι ναι πόσα την ημέρα;δύο 24 ώρα δεν έχω καπνίσει. 2)μπορώ να φάω κάτι άλλο εκτός σούπας;πχ.αυγο ψωμί πατάτα γιατί νιώθω πως μπορώ να μασησω από την άλλη πλευρά. 3) μπορώ να πάρω κάποιο αντισηπτικό διάλυμα (κι αν ναι ποιο ?)για γαργαρες η να κάνω αλατόνερο;και πόσες φόρες την ημέρα; Να τονίσω ότι ο γιατρός είναι άφαντος στο τηλέφωνο δύο μέρες για να μου δώσει συμβουλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

3 ειδικοί απάντησαν

  • 1. Μπορειται κανονικα.2.Μπορειται.3.Δεν ειναι απαραιτητο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Με προσοχή μπορείτε να επανέλθετε στην φυσιολογική σας ζωή όσο αφορά την διατροφή το τσιγάρο και καλό θα είναι να πάρετε ένα αντισηπτικό διάλυμα από το φαρμακείο περιεκτικότητας 0,12

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα! Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου μετά την εξαγωγή, και εδώ είναι μερικές προτάσεις για κάθε ζήτημά σου:

    1. **Κάπνισμα**: Είναι σημαντικό να αποφύγεις το κάπνισμα για όσο το δυνατόν περισσότερο, καθώς το κάπνισμα μπορεί να επιβραδύνει τη διαδικασία επούλωσης και να αυξήσει τον κίνδυνο για ξηρό φατνίο, που είναι μια επώδυνη επιπλοκή μετά από εξαγωγή. Αν δεν μπορείς να αποφύγεις τελείως το κάπνισμα, προσπάθησε να το περιορίσεις στο ελάχιστο, αλλά είναι καλύτερο να περιμένεις 4-5 μέρες τουλάχιστον.

    2. **Διατροφή**: Μπορείς να φας μαλακές τροφές όπως αυγό, ψωμί (κατά προτίμηση μαλακό), και πατάτα, αλλά φρόντισε να μασάς απ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.