• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 13/08/2024

“Καλησπερα ειμαι 42 ετων ανδρας και εχω διαγνωσθει με εποξικο καταρακτη στον δεξι οφθαλμο απο δυο ιατρους...ποσες μερες λειπουμε συνηθως απο την εργασια μας σε τετοιου τυπου επεμβασεις?εκτος απο την φακοθρυψια υπαρχει καποια νεοτερη τεχνικη?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως χρειάζονται 3-4 μέρες ανάρρωση μετα απο επέμβαση καταρράκτη.
    Η χειρουργική μέθοδος που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση καταρράκτη είναι η φακοθρυψία. Πραγματοποιείται θρυμματισμός μέσω υπερήχων του κρυσταλλοειδούς φακού του οφθαλμού και αναρρόφηση των συστατικών του.
    Επίσης τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται σε ορισμένες περιπτώσεις το femtosecond laser και διευκολύνει τα στάδια της επέμβασης με τη χρήση ειδικού λογισμικού.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Εξαρταται απο την εργασια σας.Συνηθως μια ημερα ειναι αρκετη.Η φακοθρυψια ειναι η μονη τεχνικη.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Γεια σας. Μετά την επέμβαση καταρράκτη συνήθως συνιστάται αποχή από την εργασία για 1 με 2 εβδομάδες ανάλογα τη φύση της εργασίας.

    Η φακοθρυψία είναι η μέθοδος που χρησιμοποιείται για την αφαίρεση καταρράκτη. Δεν υπάρχει νεότερη τεχνική προς το παρών, μπορεί να γίνει συνδυασμός φακοθρυψίας με χρήση laser femtosecond (μέθοδος FLACS) για ορισμένα βήματα της επέμβασης αλλά δεν είναι απαραίτητο και τα ποσοστά επιτυχίας είναι τα ίδια και στις δύο περιπτώσεις.

    Σιέμπης Θωμάς

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η φακοθρυψια είναι η μέθοδος
    Μια εβδομάδα με 10 μέρες εκτός εργασίας

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Ανάλογα με το τι δουλειά κάνετε. Για δουλειές γραφείου συνήθως μια μέρα είναι αρκετή. Η femto assisted τεχνική είναι πιο σύγχρονη από την φακοθρυψία χωρίς όμως να έχει στην ουσία πλεονέκτημα έναντι της παραδοσιακής τεχνικής, ειδικά στα χέρια ενός έμπειρου χειρουργού. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε αν χρειάζεστε.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Αναλόγως την εργασία και τις απαιτήσεις της . 2-3 μέρες συνήθως είναι αρκετές για μια δουλειά γραφείου . Η φακοθρυψια είναι η τεχνική που χρησιμοποιηται για την αφαίρεση του καταρράκτη σήμερα . Μπορεί να γίνει χρήση lasik laser για κάποια από τα στάδια της φακοθρυψιας όπως η δημιουργία των τομών ή η καψουλορηξη αλλά τελικά πάλι φακοθρυψια θα χρησιμοποιηθεί για να ολοκληρωθεί γ επέμβαση όποτε δεν αλλάζει επι της ουσίας κάτι .

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Εξαρτάται από τη δουλειά που κάνεις.
    Εάν είναι χειρωνακτική δικαιουστε περισσότερες.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.