• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 29/06/2024

Πρέπει να κάνω εγχείρηση καταρράκτη με laser ή συμβατική μέθοδο;

Ακριβως ενα χρονο πριν ο οφθαλμιατρος μουπε οτι ξεκινησε καταρρακτης αλλα πρεπει να ωριμασει μουπε για να γινει εγχειρηση.Παω φετος στον γιο του διοτι αυτος απουσιαζε η πηρε συνταξη ,δεν ξερω και μουπε οτι πρεπει να κανω το φθινοπωρο εγχειρηση διοτι στο ενα ματι βλεπω 50% και στο αλλο 75%!Μου εκανε μια πληρη εξεταση και μουπε οτι δεν εχω αλλο θεμα με τα μάτια μου περα απ αυτο!Μουπε να τα κανω με laser και δεν μουπε για αλλη μέθοδο!Πηρα καποιον αλλο οφθαλμιατρο τηλ.και μουπε οτι το ιδιο ειναι η εγχειρηση με την συμβατική μεθοδο!Εσεις τι μου προτεινετε;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Την επέμβαση του καταρράκτη που θα διορθωθούν όλες οι αμμετρωπιες

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Να κάνετε εγχείρηση καταρράκτη το φθινόπωρο.
    Τώρα γίνεται η εγχείρηση πριν ωριμάσει ο καταρράκτης τελείως.
    Η εγχείρηση γίνεται με laser και φακοθρυψια.
    Έχει καλά αποτελέσματα η επέμβαση.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η επέμβαση καταρράκτη γίνεται με υπέρηχο. Αυτή είναι η πιο διαδεδομένη και επιτυχημένη μέθοδος. Το λέιζερ δε χρησιμοποιείται στην επέμβαση καταρράκτη .
    Η επέμβαση καταρράκτη στην εποχή μας γίνεται και όταν ο καταρράκτης δεν είναι πολύ προχωρημένος λόγω της μεγάλης τις επιτυχίας

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Γεια σας. Αν η όραση σας είναι ελαττωμένη σε αυτό το βαθμό και αυτό οφείλεται αποκλειστικά στην παρουσία καταρράκτη όπως περιγράφετε τότε όντως η επέμβαση καταρράκτη θα βελτιώσει την όρασή σας. Το ποσοστό επιτυχίας της επέμβασης καταρράκτη εξαρτάται από το εκάστοτε περιστατικό αλλά είναι περίπου 95%-98% αναφορικά με την επίτευξη του στόχου που είναι βελτίωση της όρασης. Έρευνες έχουν δείξει πως δεν υπερτερεί η επέμβαση καταρράκτη με laser τύπου femto (FLACS - Femto Laser Assisted Cataract Surgery) σε σχέση με τη συμβατική μέθοδο. Μπορεί να υπερτερεί σε κάποια πολύ ειδικές διεγχειρητικές παραμέτρους (όπως λιγότερη ενέργεια για τη φακοθρυψία ή ... Διάβασε περισσότερα

    Σιέμπης Θωμάς

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η επέμβαση καταρακτη γίνεται με υπερήχους , πολλοί ασθενής πιστεύουν ότι γίνετε με laser .

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Να κανετε την επεμβαση.Παντου γινεται με υπερηχο που ο κοσμος το λεει λειζερ.Καποια σταδια της επεμβασης μπορουν βα γινουν με λειζερ αλλα δεν προσθετει κατι στο τελικο αποτελεσμα.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η επέμβαση για καταρράκτη γίνεται με εξελιγμένη μικροχειρουργική τεχνική την οποία οι ασθενείς έχουν ονομάσει laser. Στην ουσία είναι μία κανονική επέμβαση.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.