• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 23/06/2024

Καλημέρα ..Έχω εδώ και εφτά μήνες έχω πόνο στη μέση δεξιά που εκτείνεται και στο δεξιό πόνο με σφίξιμο και αίσθημα πίεσης...τους τελευταίους δύο μήνες εναλλάσσεται ο πόνος με την αριστερή πλευρά στη μέση και το αριστερό πόδι που αυτό μουδιάζει κιόλας.. δηλαδή τρεις ημέρες μπορεί να έχω ενόχληση μόνο στη δεξιά πλευρά της μέσης και του δεξιού ποδιού μου και μετά να εξαφανίζεται τελείως η ενόχληση αυτή και να πηγαίνει στην αριστερή πλευρά..έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και κανείς δεν μου έχει δώσει κάποια απάντηση γιατί μου συμβαίνει αυτό...έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα οι οποίες ήταν καλές έχω κάνει δύο μαγνητικές οσφυϊκής μοίρας και δεξιού ισχίου οι οποίες έδειξαν δύο μικρές κήλες μια δεξιά και μια αριστερά αλλά από ότι μου είπαν οι γιατροί που έχω επισκεφθεί δεν δικαιολογούν το πόνο γιατί είναι πολύ μικρές και επίσης επειδή επιμένει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Έχω κάνει 30 φυσικοθεραπείες και ειδική γυμναστική στη μέση δύο φορές την εβδομάδα για τρεις μήνες τώρα. Επίσης πήρα και το Lyrica για δύο μήνες αλλά χωρίς αποτέλεσμα...Επίσης επισκέφθηκα ρευματολόγο και έκανα αιματολογικό έλεγχο αλλά δεν βρέθηκε κάτι από εκεί.Επισης επισκέφθηκα και γυναικολόγο και εκεί όλα καλά..Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω έχει επηρεαστει πολύ η ψυχολογία μου από όλο αυτό που περνάω εδώ και τόσους μήνες χωρίς να ξέρω την αιτία..Σας παρακαλώ βοηθήστε με δώστε μου μια συμβουλή

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κ ένα νευρολογο καθώς μουδιάσματα στα πόδια που δεν οφείλονται σε μηχανική πίεση νεύρου μπορεί να οφείλονται σε διαταραχές των περιφερικών νευρων

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πρέπει να εκτιμηθούν όλες οι εξετάσεις που έχετε ήδη κάνει και ίσως χρειαστεί να κάνετε άλλη μια πολύ απλή που δεν έχετε κάνει, ώστε να αποκαλυφθεί η αιτία των ενοχλημάτων σας...

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι