• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 24/06/2024

Έκανα χειρουργειο δισκοκήλης ρίζα ο4-ο5 με μικρό δισκεκτομή πριν 3 μήνες. Είχε προκληθεί βλάβη στο ισχιακό νεύρο με αποτέλεσμα να έχω οριακα drop foot. Το χειρουργείο πήγε πολύ καλά αποδεσμεύτηκε το νεύρο υποχώρησαν αμέσως οι πόνοι το ποδι ακόμα δεν έχει επανέλθει πλήρως. Είμαι στη φάση της αποκατάστασης με φυσικοθεραπείες και γυμναστική pilates και ενδυνάμωση. Υπάρχει μεγάλη βελτίωση στην κινητικότητα μου σίγουρα όμως θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής: Σπούδαζα χορό, είχα απαιτητικές προπονήσεις κάθε μέρα και ήμουν στο πτυχίο όταν έπαθα αυτό στη μέση ( σημειωτέον δεν είχα ποτέ κανενα θέμα με τη μέση είμαι 31 χρόνων και ξαφνικά μια μέρα δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο στο πόδι και σε 10 μέρες χειρουργήθηκα) Θα επανέλθω στις σπουδές μου πιστεύετε ; Και αν επανέλθω σταδιακά τουλάχιστον θα υπάρχει πάντα ο φόβος να το ξανά πάθω;; Σημειωτέον δεν έχω περιττά κιλά έχω καλή φυσική κατάσταση και λόγω χορού και γυμναστικής γενικότερα και δεν κάνω βαριά δουλειά. Τι πρέπει να προσέχω στην επαναφορά μου; Οι φυσικοθεραπευτές και ο γιατρός που με παρακολουθει μου έχουν πει ότι θα επανέλθω σταδιακά με πολύ καλή ενδυνάμωση. Θέλω να ακουσω γνώμες από την εμπειρία σας. Ευχαριστώ πολύ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αν χειρουργηθηκατε τόσο άμεσα σίγουρα έχετε τις περισσότερες πιθανότητες για (σχεδόν) πλήρη αποκατάσταση
    Δυστυχώς τα νεύρα είναι ευαίσθητος ιστός κ ο τραυματισμός τους έχει απρόβλεπτα αποτελέσματα.
    Η τελική εικόνα του ποδιού σας θα είναι αυτή που θα έχετε μέχρι και 1-1,5 χρόνο μετεγχειρητικά.
    Άρα έχετε πολύ δρόμο ακόμα.
    Αν επιτύχετε ικανοποιητικό επίπεδο μυϊκής ισχύος κ κινητικότητας μπορείτε να κάνετε ο,τι επιθυμείτε.
    Σίγουρα η πρόκληση τέτοιας βλάβης σε νεαρή ηλικία προϋπόθετε κάποια ιδιαιτεροτητα ίσως στην κατασκευή κ σίγουρα ένας δισκος που πια δε λειτουργεί "κοστίζει" στη λειτουργία της μέσης σας.
    Ωστόσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η πιθανότητα να υποτροπιάσει η δισκοκήλη που αφαιρέθηκε είναι 7-10% άσχετα με τον τρόπο της αποκατάστασης που ακολουθείτε. Ο καθοριστικός παράγοντας είναι αν έχει τοποθετηθεί εμφύτευμα ή όχι...

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι