• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 04/07/2024

Καλημέρα σας, είμαι 43. Η περίοδος μου κρατάει 6 ημέρες. Είχα περίοδο στις 20 Απριλίου, τον Μάιο δεν είχα (2-3 φορές μέσα στο μήνα είδα μια δύο σταγόνες αίμα) και είχα ξανά περίοδο στις 11 Ιουνίου που κράτησε 9 ημέρες, διεκόπη 1 ημέρα κ συνεχίζεται μέχρι και σήμερα 27/6 με τη διαφορά ότι είναι λιγότερη η ποσότητα απ την κανονική περίοδο δηλαδη αλλοτε εχω ροζ ή καφε υγρα κι αλλοτε αιμα. Έχω -σπανια- αυτο το διαστημα πονους χαμηλα στη κοιλια. (Τις 2-3 τελευταίες ημέρες έχω και πολλά υγρά όπως συνέβαινε στην ωορρηξία με ελάχιστο αιμα) Επίσης τον προηγούμενο μήνα, δηλαδη πριν αδιαθετησω και λογω καθυστερησης και οτι το στηθος μου ηταν πρησμενο, πολυ ευαισθητο και πονουσε κυριως οι θηλες, έκανα 2 τεστ εγκυμοσύνης με διαφορά ημερών και τα δύο αρνητικά. Μέχρι τώρα δεν είχα διαταραχές στη περίοδο μου. Και δεν ξέρω αν είναι κάτι ανησυχητικό. Ο γιατρός μου λέει πως ειναι διαταραχη περιοδου και μου συστησε τα duphaston; για 10 ημερες και οταν εχω ξανα περιοδο; να κανω ορμονικο ελεγχο ξανα. Προ 6μηνου ειχα κανει και ειπε πως ηταν ολα φυσιολογικα. Τι μπορεί να συμβαίνει? Σας ευχαριστώ

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα. Οι διαταραχές της περιόδου μπορεί να οφείλονται σε πολλές αιτίες. Η πιο σωστή στιγμή να γίνει ορμονολογικός έλεγχος είναι μεταξύ 2ης και 5ης ημέρας περιόδου. Επισκεφθείτε Γυναικολόγο για τον απαραίτητο έλεγχο.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.