• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 22/08/2024

Καλημέρα! Είμαι 33 χρονών και αντιμετωπίζω δευτερογενή αμμηνορροία (υποθαλάμου) καθώς δεν έχω περίοδο τα τελευταία τρία χρόνια αλλά και παλαιότερα στο ιστορικό μου (από τα 19 έως τα 23). Η αιτία ήταν οι διατροφικές διαταραχές και η υπεράθληση. Έχω ένα έτος που είμαι σε θεραπεία, έχω αποκαταστήσει το βάρος μου και περίοδος δεν μου ήρθε ακόμα, οπότε και κατόπιν επίσκεψης στο γυναικολόγο, ξεκίνησα θεραπεία με cyclacur. Όταν ρώτησα για πόσο καιρό πρέπει να κανω τη θεραπεία η απάντηση ήταν για τουλάχιστον 4 μήνες ίσως και παραπάνω. Είμαι ήδη στον πρώτο μήνα και είδα κανονικά αίμα. Οι ερωτήσεις μου: 1) Μπορώ να κάνω προσπάθεια για εγκυμοσύνη κατά τη θεραπεία αυτή, ή τα χάπια αυτά αυτομάτως αποκλείουν ή μειώνουν την πιθανότητά μου για σύλληψη; 2) Εφόσον θα κόψω τα χάπια αυτά θα έχω κανονικά τον κύκλο μου όπως παλιά, ή απλά τα χάπια αυτά είναι σαν τα αντισυλλιπτικά, δηλαδή φροντίζουν να έρχεται "περιόδος" χωρίς κάποια θεραπευτική δράση; 3) Παρατήρησα ότι ο ύπνος μου χειροτέρεψε πολύ. Ξυπνάω μέσα στο βράδυ και δεν μπορώ να κοιμηθώ και κοιμάμαι λιγότερο από 4-5 ώρες. Έχουν τέτοιες παρενέργειες τα χάπια αυτά; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι μπορείτε να μείνετε έγκυος , μπορεί να φέρουν τις παρενέργειες που αναφέρατε , θέλει χρόνο για να επανέλθει η περίοδος

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα σας. Τα cyclacur δεν είναι "τυπικά" αντισυλληπτικα άρα ναι θα μπορούσε θεωρητικά να επιτευχθεί κύηση. Θα πρέπει φυσικά να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις για να μπορεί να συμβεί αυτό. Όπως πολύ σωστά είπατε δεν έχουν θεραπευτική δράση αυτά τα χάπια απλά σας παρέχουν τις ορμόνες που έπρεπε να παράγουν κανονικά οι ωοθήκες σας. Τελος εαν αποκλειστούν καποιοι άλλοι παράγοντες θα μπορουσε να αποδοθεί στην χρήση των χαπιών η διαταραχή υπνου που έχετε. Προφανώς όλα τα παραπάνω θα πρέπει να τα συζητήσετε αναλυτικά με τον γιατρό σας κ να λύσετε όποια άλλη απορία έχετε. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.